Neapmierinātākie likvidējamie novadi gaida ST lēmumu ar dziesmām un suvenīriem

Ilūkstes novadu izveidoja 2003.gadā, apvienojot trīs pagastus ar Ilūkstes pilsētu. Ieskautam Daugavpils rajonā, tam nekas cits neatlika, kā saglabāt ciešas saites gan ar Daugavpils pusi, gan vēlāk izveidoto Latgales plānošanas reģionu. Taču, laikam ejot, Ilūkstes novads politiski sāka vērties rietumu virzienā, pozicionējot sevi kā Sēlijas pašvaldību. 

Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna saka: “Joprojām mēs dzīvojam cerībās, kad kaut kas var vērsties mums par labu. Šis laiks, man liekas, Latvijas vēsturē paliks varbūt, nu, tumšākais laiks valsts attīstībā. ”

Pašvaldībā šo laiku pavada, rīkojot strūklaku šovus, aizņemoties salīdzinoši lielas summas jaunu projektu sākšanai un rīkojot pasākumus, kuros Covid-19 ierobežojumu laikā pulcējas vairāki desmiti iedzīvotāju.

Ilūkstē jau nedēļu tiek rīkoti dažādi pasākumi, taču šodien pilsētas centrā un pie pagastu pārvaldēm tika atskaņota novada himna. Šis novads gan bija viens no pēdējiem, kas Satversmes tiesā griezās ar pieteikumu - nevēlamies tik apvienoti ar kaimiņnovadu.

Stefans Rāzna: “Īstenībā šīs filigrāni sarežģītās lietas spēj apstrādāt un noformulēt tikai ļoti profesionāli advokāti, viņu Latvijā nav nemaz tik daudz. Noslodze bija liela, un mēs bijām spiesti gaidīt savu kārtu.”

Ilūkstes novada dome izdevumus par advokāta pakalpojumiem sedz no pašvaldības budžeta. Tikmēr citā ar Latgali neapmierinātajā pašvaldībā - Varakļānu novadā - cīņai Satversmes tiesā iedzīvotāji tika aicināti ziedot. Savu pieteikumu tā iesniedza laicīgāk. To šonedēļ beidz, nevis sāk izskatīt.

Satversmes tiesas priekšsēdētāja Sanita Osipova pauž: “Bet jums ir jāatceras, ka pēdējās pašvaldības atnāca vēl pagājušā gada beigās, lietas sagatavošana prasa laiku. Satversmes tiesa dara visu, lai pēc iespējas vairāk lietu izskatītu līdz pašvaldību vēlēšanām.”

Satversmes tiesā ReTV informē, ka šodien aizsāktās lietas sagatavošanas termiņš ir 25. jūnijs. Kā pēdējā lieta atstāta visapjomīgākā. Kopā ar Ilūkstes novadu spriedumu tajā gaida 14 pašvaldības.

Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs saka: “Nedaudz šie termiņi neiet kopā ar to racionālo viedokli, kā vajadzēja būt, ka tam bija jābūt zināmam pirms vēlēšanām un stipri pirms vēlēšanām. Tad jau skatīsimies.”

Arī Varakļānu novadā īsi pirms vēlēšanām (vismaz pagaidām) paredzētās novada likvidācijas, rīko dažādus pasākumus, kā arī izsludina konkursus suvenīru izgatavošanai. Pašvaldības tradīcija esot to uzticēt vietējiem uzņēmējiem, šoreiz uzvarējis pulksteņu un alkohola ražotājs.

Jāpiebilst, ne Varakļānu novada domes priekšsēdētājs Māris Justs, ne Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna šajās vēlēšanās nekandidē.