Neatkarības atjaunošanas gadadienā jaunie zemessargi dod zvērestu

Kopš Ukrainas kara sākuma piedzīvota viena no lielākajām interesēm iestāties Zemessardzē – šobrīd tajā darbojas jau 8200 cilvēku. Pieteikumus Zemessardze saņem gandrīz ik dienas. Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienā ar svinīgu zvērestu Zemessardzes rindas papildinātas vēl ar 97 karavīriem Vidzemē.

Deviņdesmit septiņus jaunos zemessargus no dāžadām vietām Vidzemē vieno pārliecība aizstāvēt savu valsti. Dažādu tautību, nodarbošanās un vecuma pilsoņi, dodot zvērestu, to apliecina.

Starp jaunajiem karavīriem ReTV satiek arī Agnesi un Krišu – laulātu pāri, kurš lēmumu iestāties Zemessardzē pieņēma kopīgi drīz pēc tam, kad Krievija uzsāka karu Ukrainā. “Pirmās pāris dienas pēc iebrukuma Ukrainā sajūta bija diezgan briesmīga. Ilgi domājot par to, kāpēc sajūta ir tāda, sapratām, ka iemesls ir tādēļ, ka mēs vispār neesam gatavi,” norāda Krišs Spalviņš, siguldietis, jaunais zemessargs.

Agnese Smilga Spalviņa, siguldiete, jaunā zemessardze, stāsta: “Es sapratu, ka nezinu, kā rīkoties “X” stundā. Zinu, ka pirmais, ko gribu pasargāt, ir ģimene. Negribu bēgt. Es gribu dzīvot Latvijā.”

Vērot svinīgo ceremoniju Vienības laukumā Cēsīs ieradušies bija arī daudzi iedzīvotāji. Daži ar nolūku tā atzīmēt valsts svētkus, apskatīt militāro tehniku un ekipējumu. Citi, - lai apsveiktu savu radinieku vai paziņu ar izvēli spert šādu soli.

Šogad šī ceremonija esot citādāka, nekā ir ierasts. Ne vien tādēļ, ka organizēta valsts svētku laikā un kad iestājas tumsa, bet arī tādēļ, ka solījumu vienlaikus dod zemessargi no kopā sešiem bataljoniem. Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris, pulkvedis Gunārs Kauliņš: “Tas ir daudz emocionālāk, ka mēs to darām kopā, nevis katrs bataljons atsevišķi savā pilsētā. Tas dod emocionālu pacēlumu un stiprinājumu gan jauniem, gan veciem. Ļoti būtiski arī pašai pilsētai un iedzīvotājiem, ka viņi redz mūs ielās, redz patriotismu, redz mūsu dzirksti un degsmi.”

Vēl kas simbolisks – veterāni jaunajiem zemessargiem nodeva uguni, tādējādi vēlot drosmi un apņēmību. Agnese Smilga Spalviņa: “Saviļņojoši ir visi kopējie saucieni, īpaši zvēresta laikā - tad, kad tev ir jāsolās. Tas brīdis bija saviļņojošs, kad skaties uz pieminekli, kurš pats par sevi jau simbolizē cīņu.”

Kad zvērests ir nodots, jaunajiem zemessargiem sāksies daudz aktīvāks posms dienestā. Jau tuvāko dienu un nedēļu laikā šie 97 cilvēki sāks teorētisko un praktisko apmācību procesu. 


#SIF_NVZ2022