Neatkarīgie eksperti: dzīvnieku patversmē “Ķepu ķepā” notikusi ļaunprātīga dedzināšana

Ļaunprātīga dedzināšana – pie tāda slēdziena nonākuši Neatkarīgo ekspertu asociācijas biedri, veicot ekspertīzi dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” nodegušajā kaķu mājā. Patversmes vadītāja, pamatojoties uz šo ekspertu ziņojumu, vērsusies policijā.

Dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” patversmē ugunsnelaime izcēlās 21. novembra naktī. Kaķu mājā tajā mirklī atradās vairāki desmiti kaķu. Tā nodega līdz pat pamatiem. Biedrības vadītāja Gundega Bidere stāsta: “Mēs divos naktī konstatējām, ka mums deg kaķu māja. Nomira, sadega ugunsgrēkā dzīvs 21 kaķis. Protams, mēs uzreiz sākām dzēst, saucām glābējus.”

Glābēji secināja – ugunsgrēks ir nekas vairāk kā nelaimes gadījums. Liesmas nopostījušas ēku pārkurinātas krāsns dēļ. “Tika saņemts atzinums, ka nav konstatēta ļaunprātīga dedzināšana, Valsts policijā tika pieņemts lēmums atteikt sākt kriminālprocesu. Tā arī šī lieta tika izbeigta,” saka Dace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģionālās pārvaldes pārstāve.

“Mani sāka mākt aizdomas, ka tas nav bijis nelaimes gadījums, bet ļaunprātīga dedzināšana. Pirmais, kas man radīja diezgan dīvainas sajūtas un emocijas, bija pati krāsns, jo no krāsns bija norauts krāsns skurstenis. Krāsns daļa, kurai liekams virsū bija metāla riņķis, bija tāds kā sprādziena efekts – lauskas, kas man likās neraksturīgi ugunsgrēkam kā tādam,” pauž Gundega Bidere.

Pēc tam izrādījies, ka arī videonovērošanas kamera pārstājusi darboties īsi pirms ugunsnelaimes sākuma. Dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” pārstāve Iveta Bidere stāsta: “Mums visu laiku likās, ka no tiem uztraukumiem ar galvu kaut kas nav kārtīgi. Bet zemapziņā – jā. Tāpēc mēs izsaucām tos neatkarīgos ekspertus.”

Neatkarīgās ekspertu asociācijas speciālisti, kuru darba pieredze un zināšanas mērāmas gadu desmitos, veica izmeklēšanu un secināja – tiešām ir notikusi ļaunprātīga dedzināšana.

Latvijas Neatkarīgo ekspertu asociācijas valdes loceklis Kārlis Laicens: “Izpētot pelnus un arī to resti, ķīmiķi atrada, ka šajos te piemaisījumos ir vielas, kas nekādi nevarēja rasties normālā degšanas procesā. Tur bija mangans, stroncijs, citas vielas, kuras varētu būt tikai sprādzienbīstamu elementu kopumā. Šāds kopums varētu būt dažādās pirotehniskās iekārtās.”

Pamatojoties uz šo atzinumu, biedrība vērsusies policijā. “Mēs nosūtījām iesniegumu gan Valsts policijai, gan Ruka kungam, gan Iekšlietu ministrijai, jo uzskatām, ka šeit ir beidzot jāsāk izmeklēšana,” uzsver Gundega Bidere.

Valsts policijas Zemgales reģionālās pārvaldes pārstāve Dace Kalniņa saka: “Policija ņem vērā šo ekspertu slēdzienus, var uzsākt kriminālprocesu, balstoties uz ekspertu slēdzieniem.”

Ugunsnelaime nav apturējusi “Ķepu ķepā” misiju – palīdzēt dzīvniekiem. Patlaban top arī jaunā kaķu māja, ko plāno apsildīt ar saules bateriju starpniecību.#SIF_NVZ2022

Foto: DZAB “Ķepu ķepā”; Facebook