Negaisi turpina radīt postījumus

Lokālie, bet spēcīgie negaisi ar stiprām vēja brāzmām vietumis jau atkal radījuši postījumus. Pirms pāris dienām koki gāzti Daugavpilī, no kā cietušas arī automašīnas, bet vakar savu spēku vējš parādīja Aizkrauklē. Arī tur gan gāzti koki un radīti citi lielāki un mazāki postījumi, gan postījumi nodarīti arī kādai daudzdzīvokļu mājai.

Sociālajos medijos vakar vakarā ne viens vien aizkrauklietis dalījās gan ar vētras video, gan vēlāk tās radītajiem postījumiem. Negaisa laikā visvairāk cieta kāda daudzdzīvokļu māja - tās vienā galā vētra norāvusi jumtu. “Es esmu šīs mājas vecākā jau vairākus gadus. Šajās dienās es mierīgi baudu atvaļinājumu savā lauku mājā. Par to, kas ir noticis, uzzināju no savas mammas, kura dzīvo pilsētā. Vakar vakarā saņēmu zvanu ar satrauktu stāstu, ka mūsu mājai daļēji norauts jumts. Tas vispār bija ļoti šokējoši. Zināju, ka ir negaiss, bet, ka kaut kas tāds notiks, tas bija tāds milzīgs pārdzīvojums, lai arī pati to savām acīm neredzēju un nepiedzīvoju,” stāsta Agita Grīnvalde-Iruka, cietušās mājas vecākā, laikraksta “Staburags” redaktore.

Metāla jumts norauts ar visu pārsegumu un siltinājumu. Būtībā virs viena dzīvokļa ir atklāti bēniņi. Kā stāsta mājas vecākā, virs dzīvokļa bija palicis tikai betona pārseguma panelis. “Sazinājos arī ar kaimiņiem, un, cik zinu, tad tas viens dzīvoklis diezgan daudz cietis, tur ir noplūdis. Mans dzīvoklis ir tieši pretī tajā pašā kāpņu telpā, mēs pārbaudījām, tur mums nav nekādi postījumi nodarīti, būtībā tas viens dzīvoklis cietis visvairāk,” skaidro Agita Grīnvalde-Iruka. “Kad vakar sazinājos ar namu apsaimniekotāju, viņi bija rīkojušies operatīvi - bēniņos ieklājuši plēvi, lai nenoplūst augšējā stāva dzīvokļi vēl vairāk, jo turpināja līt lietus vakar vakarā.”

Cik izmaksās jumta atjaunošana, šobrīd vēl nav iespējams pateikt. Visticamāk, remonts būs jāveic par iedzīvotāju līdzekļiem, jo visi dzīvokļi ir privātīpašumi, māja apdrošināta nav. Lai arī nelielus, bet vētra bojājumus nodarījusi arī sporta zāles jumtam, bojāts arī elektrības transformators, vietējā pludmalē sabojāta pontonu konstrukcija. Ar saknēm izgāzti un nolauzti vairāki desmiti koku. Pašvaldībā lēš, ka seku novēršana ilgs vismaz divas līdz trīs nedēļas. “Mēs centīsimies. Šobrīd mērķis ir novērst prioritāri problēmas, kas rada bīstamību,” pauž Kaspars Sniedzītis, Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks.

“Aizvadītajā diennaktī, kā jau sinoptiķi brīdināja, bija vairāki negaisi, kuri radīja postījumus. Saņēmām 23 izsaukumus. Galvenokārt Zemgales reģionā un arī Pierīgā. Lielākoties bija nepieciešams novākt nolūzušus kokus no ceļa braucamās daļas. Vienā gadījumā bija arī koks uzkritis uz autobusu pieturas. Bija arī gadījums, kur divstāvu mājai Salaspils novadā bija norauta jumta konstrukcija, bet tur apdraudējuma cilvēkiem nebija, arī koki bija krituši uz novietotām automašīnām,” stāsta Agrita Vītola, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve.

VUGD aicina iedzīvotājus sekot līdzi Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra brīdinājumiem par vietām, kur var veidoties spēcīgi negaisi un pašiem arī sagatavoties un novērst potenciālus apdraudējumus, jo novērots, ka tajās vietās pēc tam arī ir jāveic glābšanas darbi. 


Foto: aculiecinieks