Nepamet ugunsdzēšamo aparātu nepieskatītu

Kopš 2020. gada 1. janvāra obligātā prasība nosaka, ka katra privātmāja jānodrošina ar ugunsdzēšamo aparātu, taču pieredze rāda – ja to arī iegādājas, tad ātri vien par to aizmirst, nepievēršot uzmanību arī ikgadējās apkopes nepieciešamībai. “Nestrādājošs ugunsdzēšamais aparāts ir līdzvērtīgs neesošam aparātam. Liekas, ka man tas aparātiņš ir un vajadzības gadījumā tas noteikti arī nostrādās. Tā vis nav. Būtiskākais ir tas, ka jāpievērš uzmanība ugunsdzēsības aparāta marķējumam, lai pārliecinātos, vai mums ir jāveic šī apkope, vai nav jāveic. Ir norādīts nākamās apkopes gads un mēnesis,” stāsta Kristaps Maskaļūns, “FN Serviss” ugunsdrošības tehniskais eksperts.

Tas ir viens no diviem svarīgākajiem kritērijiem, kurus cilvēks var konstatēt vizuāli. Otrs – vai manometra jeb spiediena rādītājs atrodas zaļajā skalā. Taču ir arī situācijas, kad manometrs, iespējams, ir bojāts un spiediena aparātā nav. 

Aparātus apkopei var nodot jebkurā no “FN servisa” filiālēm, kā arī piesakot kādam no 14 mobilajiem apkopes busiem, kas aizbrauks uz jebkuru norādīto adresi Latvijā. Parasti vienas apkopes cena nepārsniedz 10 eiro. Meistars pārbaudīs, vai pulveris nav sacietējis gabalos, vai iekšpusē neveidojas korozija, kā arī to, vai vielas daudzums atbilst noteiktajam. “Būtiski ir tas, ka nedrīkstam ugunsdzēsības aparātā likt vienalga kādu vielu, bet tikai to, ko ir noteicis ražotājs. Lai saprastu, kādu vielu, uz informatīvās uzlīmes ir rakstīts nosaukums – furex s abc. “Stāvot ugunsdzēsības aparātam un neveicot apkopes, pulveris nosēžas, kā rezultātā var būt šādas konsistences – gabalos. Vēl tāda būtiska lieta ir, ka ugunsdzēsības šļūtene, pa kurieni nāk ugunsdzēsības pulveris ārā, bieži jānomaina pret jaunu.”

Ugunsdrošības tehniskais eksperts piebilst – ir piedzīvotas arī situācijas, kad iekšējā caurule, pa kuru pulveris plūst, ir pārlūzusi, līdz ar to uguns nelaimes gadījumā aparāts nenostrādā. Taču vērt vaļā aparātu, lai to pārbaudītu saviem spēkiem mājās, nekādā gadījumā nedrīkst – to dara meistari, kuri nokārtojuši eksāmenu. “Aparātā ir 15 bāru spiediens iekšā, tādēļ mājas apstākļos kaut ko skrūvēt pašam vaļā neieteiktu. Kravas automašīnās smagās ir apmēram astoņu bāri spiediens riepā, savukārt ugunsdzēsības aparātā ir 15 bāri – varam salīdzināt, kā būtu, ja vienkārši taisītu vaļā patvaļīgi palaišanas mehānismu.”

“FN servisā” norāda – visbiežāk cilvēki neiegādājas ugunsdzēšamos aparātus, jo paļaujas, ka nelaimes gadījumā atbrauks ugunsdzēsēji un visu novērsīs. Tā būs, taču uguns izplatībā katra minūte ir svarīga. Šis ir veids, kā nodrošināt papildus drošību sev pašiem un mājoklim. 



Foto: Freepik