Nepieradinātā naktsmītne, kur daba kļūst par mākslas objektu

“Tur nokļūst tikai labākie un vērtīgākie projekti,” par saviem panākumiem prestižajā festivālā un konkursā “Heavent Awards”, kas notika Francijas pilsētā Kannās, saka “Skudras metropoles” vadītāja Gundega Skudriņa. Atzinību guvuši divi no viņas komandas projektiem. Viens no tiem – pērn augustā radītā “Dabas galerija” – pasaulē unikāls koncepta projekts. Tas aizved uz nomaļu vietu Kuldīgas novada Rendas pagasta mežos. 

Kad esam izlīkumojuši pa maziem ainaviskiem Rendas pagasta priežu sila celiņiem, skatam paveras Gulbis, tas ir meža ieskauts ezers, bet tam līdzās 2,6 ha izveidota “Dabas galerija”. Šobrīd vēl nekas neliecina, ka galerija ir apbūrusi daudzus Latvijā un pasaulē, jo te vēl viss tikai pamazām tiek modināts no ieziemošanas un ar jaunu sparu atsāksies 1. jūnijā. Skudriņa: ““Dabas galerija” arī ir čempions, nu jau kādas astoņas balvas sapelnījis. Un tas lepnums ir, ka Latvijā tas saņēma decembrī kā inovatīvākais un jaunākais eksporta projekts tūrismā Latvijā. Tāds milzīgs pagodinājums, mēs to ļoti novērtējam, jo vienmēr uzskatām, ka strādājam vispirms savējiem, tad pārējiem.”

Dizainers, SIA “Don’t Panic” īpašnieks Mārcis Ziemiņš: “Ļoti liela plānošana, pirmkārt, ar visām atļaujām būvvaldē, vides dienestiem utt., projektu saskaņošana. Cilvēkresursi, nauda, protams, finansiāli. Mēs arī domājam par materiāliem, ko izmantojam, kādi iekļaujas vidē, kā tas attīsta arī vietējo reģionu utt.”

Konceptu “Dabas galerija” īstenojusi apvienība “Skudras metropole” un dizaina risinājumu uzņēmums “Don’t panic”, tā ir viena daļa no projekta “Nepieradinātās naktsmītnes”. Galerijā esošais namiņš ir unikāls dizaina objekts – tas rotē 360 grādos, ļaujot saredzēt, sajust, sadzirdēt dabu. Meža takā ir astoņi audiāli stāsti, kuros zinātniski fakti apvienoti ar poētiskiem tekstiem. Te ir dabas instalācijas un no kokiem skan dzeja. Koncepts radīts kopā ar māksliniekiem, aktieriem, komponistu, pavāriem un dizaineriem. Tas viss pārsteidzis arī Francijas pilsētā Kannās notiekošā prestižā konkursa “Heavent Awards 2023” žūriju un skatītājus. 

Skudriņa: “Tas, ka mēs tai trijniekā tikām un saņēmām bronzu starp kultūras notikumiem, visiem sporta un izklaides notikumiem, bija kaut kāds vienkārši brīnums, jo tur vērtēja ne tikai žūrija. Tas ir vienīgais konkurss, kuru vērtē arī skatītāji zālē. Iedomājieties, ja tur ir 80% francūžu. Skaidrs, ka viņi balso vairāk vai mazāk par savējiem darbiem. Tā bija tāda skaista zvaigžņu stunda. Kad mēs to Latvijas gabaliņu meža varējām iznes uz Kannu paklāja, tad ir tāds aizkustinājums, asariņas pat birst.”

Otrs šīs komandas projekts, kurš ieguva sudraba apbalvojumu citā kategorijā, bija veidots sadarbībā ar zīmolu “BOSS”. Gundega Skudriņa atzīst, ka nu jau ar saviem darbiem pasaulē kļuvuši atpazīstami un nereti tiek saukti par “crazy latvians” jeb trakajiem latviešiem. Latvijai ir milzīgs potenciāls, ārvalstīs un lielvalstīs to ļoti novērtē. To, ka mums ir šī neskartā daba, mums ir forši, inovatīvi projekti, kreatīvas idejas, cilvēki, mums ir gastronomija vienkārši lieliska. Viss mums ir tik dabīgs. Mēs principā esam laimes zeme, tikai mazliet vairāk finanses vajadzētu, ekonomiku lielāku. Viss pārējais mums ir.”


Foto: "Skudras metropole" arhīvs