Nepilngadīgie arvien biežāk aizraujas ar elektroniskajām cigaretēm

Smēķēšana nepilngadīgo vidū joprojām ir problēma. Jēkabpils novada izglītības iestādēs novērots, ka pēdējā laikā skolēni arvien vairāk aizraujas ar elektronisko cigarešu smēķēšanu, turklāt dara to daudz atklātāk nekā agrāk. Lai kontrolētu situāciju, skolas spiestas lūgt policijas palīdzību, bet ar naudas sodiem nepietiek – līdzatbildība jāuzņemas visai sabiedrībai.

Kārdinājumam “uzvilkt dūmu” ļaujas arvien vairāk nepilngadīgo. Pēdējā laikā bērnu un jauniešu vidū par sava veida “modes kliedzienu” kļuvušas elektroniskās cigaretes. Skolēnus vilina gan šo izstrādājumu ārējais izskats, kas līdzīgs flomāsteram, tātad - viegli paslēpjams starp rakstāmpiederumiem, gan dažādās garšas. “Es smēķēju elektroniskās cigaretes. Protams, es zinu, ka to nedrīkst izmantot bērniem, kuriem ir vecums mazāks par 18 gadiem, bet es viņas pīpēju, tāpēc, ka viņām ir dažādas garšas, tās ir diez ko garšīgas,” saka kāda 8.klases skolniece.

Elektroniskās smēķēšanas ierīces satur gan atkarību izraisošo vielu – nikotīnu, gan propilēnglikolu un citas veselībai kaitīgas vielas. Daudzus pusaudžus informācija par šo izstrādājumu negatīvo ietekmi gan neattur no smēķēšanas. To, cik nopietni šī sērga izplatījusies bērnu un jauniešu vidū, pamanījuši arī pedagogi Jēkabpils novada izglītības iestādēs. “Šo problēmu mēs pamanījām 2.septembrī, kad skolēni diezgan demonstratīvi devās uz skolu, smēķējot elektroniskās cigaretes un ne tikai. Ja iepriekš tas notika tālāk no skolas teritorijas, tad šogad arī skolas teritorijā. Skumjākais ir tas, ka no rīta ir vairākkārtīgi novērots, ka skolēni izkāpj no mašīnas un smēķē elektronisko cigareti, izskatās, ka daži vecāki arī atbalsta to,” pauž Ilona Salmiņa, Jēkabpils 2.vidusskolas direktore.

Klašu audzinātāji jau pirmajās klašu stundās informējuši skolēnus par elektronisko cigarešu kaitīgo ietekmi uz veselību, kā arī par aizliegumu šos izstrādājumus ienest un lietot skolas teritorijā. Tāpat pedagogi veikuši pārrunas ar vairākiem audzēkņiem un viņu vecākiem, bet būtisku uzlabojumu nav. Tādēļ palīgā tiek aicināta policija. Likumsargi, atsākoties klātienes mācībām, veic dažāda veida pārbaudes, tostarp reidus izglītības iestādēs un jauniešu pulcēšanās vietās. Arī Jēkabpilī konstatēti vairāki pārkāpumi. “Septembra mēnesī uzsākti administratīvā pārkāpuma procesa lietas pret astoņām nepilngadīgajām personām, kuras ir smēķējušas šīs elektroniskās smēķēšanas ierīces. Ja tiek lemts par soda piemērošanu nepilngadīgai personai, protams, ka sodu maksā vecāki,” skaidro Lolita Savicka, Valsts policijas pārstāve.

Par smēķēšanu, ja to izdarījis bērns, var piemērot vai nu brīdinājumu, vai naudas sodu līdz 15 eiro. Tāpat Jēkabpils policisti uzrauga, vai tirgotāji nepārdod elektroniskās cigaretes nepilngadīgajiem. Septembra pirmajās nedēļās vien no sešiem kontrolpirkumiem vienā gadījumā smēķēšanas izstrādājumi tika pārdoti nepilngadīgai personai. Pārdošanas aizliegums jauniešiem gan nav šķērslis. “Man ir paziņas, kam ir vairāk nekā 18 gadi, viņi man arī tos nopērk,” atzīst kāda 9.klases skolniece.

Gan likumsargi, gan pedagogi ir vienisprātis – par bērnu un jauniešu veselību līdzatbildīga ir visa sabiedrība. Kamēr būs daļa pieaugušo, kuri atbalstīs pusaudžu aizraušanos ar elektroniskajām cigaretēm un pat palīdzēs viņiem tās dabūt, problēmu izskaust būs grūti. 


Foto: Freepik