Nereti šoferu rīcība, kad deg auto, ir nepareiza

Elektroinstalācijas bojājumi, neuzmanīga apiešanās ar uguni un tīša dedzināšana ir biežākie iemesli tam, ka transportlīdzekļos izceļas ugunsgrēks. Nereti autovadītāji nezina, kā pareizi rīkoties, ja mašīna sākusi dūmot vai to pārņēmušas liesmas. Atbildīgie dienesti uzskata, – lai šādos gadījumos virsroku nepārņem uztraukums, jauno autovadītāju teorētisko apmācību programmās jāiekļauj arī ugunsdrošības tēma.

Pie Valsts ugunsdzēsības un glābšana dienesta (VUGD) Rēzeknes daļas ēkas līdztekus ugunsdzēsēju mašīnām izvietota arī bojāta Volvo markas automašīna. Ugunsdzēsēji glābēji imitēs automašīnas aizdegšanos, vienlaikus skaidrojot, kādai jābūt pareizai rīcībai šādos gadījumos. Pieredze rāda, ka lielākoties, kad transportlīdzeklis aizdedzies, autovadītājus pārņem panika, viņu rīcība nav atbilstoša situācijai. Biežāk pieļautā kļūda ir, neizvērtējot situācijas apdraudējumus, mēģināt sākt dzēst savu auto ar ugunsdzēšamo aparātu, tikai tad zvanīt 112. “Ja aizdegas mašīna, tad to vajag apstādināt, izslēgt motoru, evakuēties no mašīnas - pasažierus, dzīvniekus, ja tādi ir, nobloķēt mašīnu, lai nekur neripo. Aiztaisīt visas durvis, logus un tad izsaukt VUGD,” skaidro Artūrs Kukuļs, VUGD pārstāvis.

“Ir problemātiski, ka viņi nevar paskaidrot, kas ir noticis. Dažreiz nevar nosaukt to adresi, nosaukt ielu. Dažreiz var nosaukt kaut kādu tādu nosaukumu, ko izmanto, piemēram, tikai noteiktajā pilsētā,” saka Irita Slavinska, VUGD Latgales reģiona pārstāve.

Šobrīd autovadītāju teorētisko apmācību programmās nav iekļauti jautājumi par ugunsdrošību, tomēr Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) un VUGD ieskatā to apgūt būtu svarīgi, tāpat kā pirmo medicīnisko palīdzību. “Pirms to iekļaut teorētiskajā, teiksim, eksāmenu bāzē iekšā, noteikti jau tad jāsāk, protams, būtu ar apmācību. Apmācību programmās autoskolās šie jautājumi netiek skatīti, nav iekļauti,” pauž Vitālijs Keišs, CSDD Rēzeknes reģionālās nodaļas priekšnieks.

Lai izmaiņas autovadītāju teorētisko apmācību programmās tiktu veiktas, ar oficiālu iesniegumu jāvēršas Satiksmes ministrijā. Tālāk tas tiktu virzīts izskatīšanai Ministru kabinetā. Līdz šim gan ministrijā šāda iniciatīva nav saņemta. “Būtībā jāvienojas droši vien ar ugunsdzēsības speciālistiem, kas viņu ieskatā ir tas, ko vajadzētu papildus paust jauniem autovadītājiem, kas ir tās pamatlietas, kuras viņiem būtu jāatgādina. Un tad droši vien arī varēs izvērtēt, cik tad tas apjoms aizņem darba, piemēram, tiem pašiem instruktoriem,” saka Annija Novikova, Satiksmes ministrijas pārstāve.

Satiksmes ministrijā informē, ka šādas programmas iekļaušanai jauno autovadītāju kursos pietiktu pat tikai ar VUGD iniciatīvu, piemēram, e-pasta formā definējot problēmu un skaidrojot šāda ierosinājuma nepieciešamību. Tam sekotu pārrunas par nodarbību izstrādi un sadarbību jau ar autoskolām.


Foto: Freepik