Nesaskaņas Valkas domē ir demokrātisks process

“Notiekošais Valkas novada domē ir normāls demokrātisks process,” tā ReTV norāda Vidzemes augstskolas HESPI institūta pētniece Anna Broka. Viņa uzsver, lai veidotos politika un pieņemtu demokrātiskus lēmumus, visām iesaistītajām pusēm ir svarīgi paust savu viedokli, diskutēt par dažādu lēmumu pieņemšanu un mācēt rast kompromisus. Cits jautājums, kādā veida tas notiek. 

“Es neredzu kaut kādu ļoti lielu nodarījumu, es redzu dažādas baumas, kas izskanējušas vietējā līmenī. Es dzirdu, ka tur ir dažādas intereses, kas ir normāli, politika no tā arī būvējas, ka ir dažādas intereses un intereses savstarpēji var sadurties. Kas vajadzīgs lai intereses savstarpēji tiktu ņemtas vērā - ir nepieciešama šī te politiskā diskusija.”

Kā norāda Broka, politiķu jeb pašvaldības deputātu prasmes diskutēt par dažādām interesēm un jautājumiem ir milzīgs klupšanas akmens daudzās Latvijas pašvaldībās. Tāpēc pētniece ir gandarīta, ka Valkas novadā savu viedokli aktīvi pauž iedzīvotāji, jo citkārt sabiedrības līdzdalība politiskajos procesos valstī ir ļoti zema: “Kas saistās ar pašvaldības līmeni, tie ir lēmumu par saimnieciskām lietām, par tavu tuvāko apkaimi, par labiekārtošanu, patiešām ļoti daudz kas gultas uz pašvaldībām latvijā un tādēļ arī ir jāpiedalās. Ļoti daudz ko mēs tā nenovērtējam, ka mūsu balss tomēr ir vērta.”

Pētnieces prāt, Valkas novada domes opozīcijas balsojums mudinās ilggadējo domes priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli pārdomāt savu vadības stilu. Taču neviens cilvēks nav neaizstājams: “Valka nav tik trūcīga, lai nebūtu vēl kāds labs kandidāts, tur ir uzņēmēji, atbalstoši, tur ir sabiedrības pārvaldē cilvēki spējīgi, cilvēki ar labām izglītībām, kas atgriezušies no viskaut kurienes.”

Anna Broka aicina tieši iedzīvotājus šajā situācijā stāvēt pāri domēs deputātu intrigām un domāt, kādu viņi vēlētos redzēt savu novadu un, kādu cilvēku viņi gribētu redzēt kā sava novada vadītāju.