Netālu no Ventspils militārajās mācībās uzspridzina mīnas

Šodien Baltijas jūrā noslēdzas starptautiskas militārās mācības ar nosaukumu “Open Spirit 2023”. Sonedēļ Latvijas teritoriālajos ūdeņos desmit kuģi un sešas ūdenslīdēju vienības dalās pieredzē kā atrast un neitralizēt jūrā nogremdētās mīnas. Zināms, ka mācībās neitralizēti vismaz 59 sprādzienbīstami objekti.

Šodien Ventspils ostas piestātnē bija redzams mīnu meklēšanas kuģis, kas uz brīdi piestājis, lai uzņemtu preses pārstāvjus. Starptautiskās militārās mācības sākušas Irbes jūras šaurumā, bet ūdenslīdēju nometne izveidota netālu no Ventspils. Ir pārstāvētas sešas nācijas ūdenslīdeju nometnē, no kurām piecas ir ūdeslīdēju komandas no Baltijas valstīm, Anglijas un ASV. Protams, katrai nācijai ir savas specifika, savas procedūras, savas drošības prasības iegremdējoties un veicot munīcijas neitralizēšanu, bet kā uzsver “Open Spirit 2023” ūdenslīdēju komandas komandieris Haralds Liniņš: “Mēs mācamies viens no otra, paņemam labus piemērus un ieviešam savā ikdienā.”

Mācību “Open Spirit 2023” mērķis ir attīrīt Baltijas jūras kuģošanas ceļus un zvejas rajonus no iepriekšējiem pasaules kariem palikušajiem sprādzienbīstamajiem objektiem, un to esot tik daudz, ka pietikšot darba ilgiem gadiem. Pilnveidot zināšanas un iemaņas sprādzienbīstamu priekšmetu meklēšanā piekrituši jūras spēkos dienējošie no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Vācijas un NATO 1. pastāvīgās jūras pretmīnu grupas, kas jau 25 gadus Latvijā dalās ar savām zināšanām un šodien mīnu neitralizēšanu demonstrēja arī mediju pārstāvjiem. Ūdeslīdēji ir speciāli apmācīti tam, viņi ir speciāli nolikuši vēsturiskās mīnas un viņi to izdarījuši priekš šīs demonstrācijas. Tas ir smags darbs un viņi to veica vairāku dienu garumā. 

BALTRON komandieris Jānis Auce norāda: “Mēs viņas nekustinām. Mēs viņas iznīcinām uz vietas. Mēs viņas faktiski uzspridzinām. Tas ir iznīcināšanas veids, kuru mēs praktizējam. Ir dažadi veidi, kā to dara. To var darīt ar kuģa robota palīdzību, var darīt ar ūdenslīdējiem. Tā ir kuģa komandiera izvēle, kādu metodoloģiju pielieto tajā brīdī. Bet, fakts ir tāds, ka mēs viņas nekustinam, neceļam uz kuģa. Mēs viņas iznīcinām uz vietas.”

“Open Spirit” ir ikgadējas starptautiskās militārās mācības, kas rotācijas kārtībā notiek kādā no Baltijas valstīm. Jūras spēku visvadība atklāti pauž viedokli, ka savos teritoriālajos ūdeņos Baltijas valstīm ir jābūt gatavam iesaistīties kaujas darbībā, īpaši pēc tam, kad pirms gada tika uzsākts Krievijas militārais iebrukums Ukrainā. Jūras spēku komandieris, jūras kapteinis Māris Polencs stāsta: “Mēs intensīvi skatāmies uz to, kas notiek Ukrainā. Attiecīgi saprotam, kas pašiem vajadzīgs. Medijos jau noteikti esat pamanījuši to, ka ir lēmums nopirkt pretkuģu raķetes. Un tās pretkuģu raķetes tiks integrētas vienotā sistēmā, sauksim to par krasta aizsardzību. Skatoties, kādā veida kaujas darbība notiek Melnajā jūrā, tad ļoti daudzas valstis ir sapratušas, ka tieši pretmīnu darbība ir ļoti svarīga kaujas spēja un to mēs skatāmies, kā uzlabosim.”

Lai uzturētu reālas kaujas spējas, Latvijas patruļkuģiem un krasta aizsardzībai šobrīd notiek modernizācija, bet NATO pastāvīgo jūras spēku grupu uzdevums mūspusē ir nodrošināt gatavību veikt misijas kā miera, tā krīzes laikā. 



[upload error]