Netīrīti jumti apdraud cilvēku drošību

Daudzviet Jēkabpilī apdraudējumu gājējiem rada netīrītie jumti – gan lāstekas, gan sasalušais sniegs jebkurā brīdī var krist lejā. Sniega dēļ ielas un ietves ir vēl šaurākas, tādēļ iedzīvotājiem nereti nākas izvēlēties, vai iet gar mājas sienu – tieši zem lāstekām –, vai pārvietoties pa ielu, kur brauc automašīnas.

Ēku uzturēšanas noteikumu ievērošanu Jēkabpils novadā kontrolē pašvaldības policija. Šonedēļ inspektori veic reidus pilsētā, apsekojot tās vietas, kur netīrītie jumti var radīt bīstamas situācijas. Pašvaldības saistošie noteikumi par jumtu neattīrīšanu no lāstekām, sniega un ledus paredz naudas sodu – fiziskām personām līdz 35 eiro, juridiskajām personām – līdz 70 eiro. Policijā gan uzsver, ka primārais mērķis ir brīdināt ēku īpašniekus, nevis viņus sodīt. “Problēmas ir. Vissarežģītāk ir tur, kur ir daudz kopīpašumu, kur neuzskata, ka viņš ir atbildīgs tajā pasākumā. Tas ir jauktajos īpašumu veidos, bet mēs runājam, pārliecinām, rakstām atgādinājumus, ja uzreiz fiziski nesasniedzam īpašnieku. Ir tādas vietas, tad metam pastkastītēs. Protams, noskaidrojam pēc tam īpašnieku. Gadu gadiem ir jau sakrājusies informācija, zinām, kur ir tās bīstamākās vietas. Mums jau ir kontakttālruņi, telefoniski sēžam virsū, risinām,” saka Indulis Surkulis, Jēkabpils novada pašvaldības policijas priekšnieks.

Ēku īpašnieki intervijai nepiekrita, bet uzsver, ka ir problemātiski dabūt pacēlāju, lai varētu veikt attīrīšanas darbus. Apzinīgie īpašnieki un apsaimniekotāji norobežo teritoriju līdz brīdim, kamēr būs iespējams veikt lāsteku noņemšanu. Tā tas ir arī pie Jēkabpils mūzikas skolas ēkas. “Norobežojam teritoriju, lai gājēji būtu droši, bet ir cilvēki, kuri ir diezgan bezatbildīgi un vienkārši šos norobežojumus norauj. Šodien pie tā būs atkārtoti jāstrādā,” uzsver Smaida Ščerbicka, Arvīda Žilinska Jēkabpils mūzikas skolas direktore.

Sinoptiķi prognozē, ka nākamajā nedēļā Latvijā gaidāms atkusnis. Tas nozīmē, ka lāstekas un sasalušais sniegs nevien kusīs un kritīs no jumtiem, bet sniegs, kas uz tiem sakrājies, kļūs arī smagāks, apdraudot arī jumtu konstrukciju izturību. Ēku īpašnieki aicināti jau laicīgi veikt attīrīšanas darbus.


#SIF_NVZ2022