Nieze no parazīttārpiem. Mežezerā aicina nepeldēt

Karstais laiks ikvienu vilina atpūsties pie kādas no ūdens krātuvēm. Tomēr nereti pat vizuāli tīrā ūdenī mēdz būt gadījumi, kad pēc peldes parādās izsitumi. Pirms dažām dienām par “peldētāju niezi” sūdzējušies iedzīvotāji, kuri veldzējušies Olaines novada Mežezerā. 

Olaines novada Mežezerā pirms peldēšanas sezonas sākuma veiktas analīzes. Viss esot kārtībā, tomēr iedzīvotāji jau sūdzējušies, ka saķerta tā saucamā “peldētāju nieze”, šodien šeit neviens nepeldas.

Pirms dažiem gadiem labiekārtotā Mežezera teritorija nav oficiālo peldvietu sarakstā, tomēr pašvaldība apmaksā ūdens analīžu veikašanu laboratorijā, līdz šim ūdens kvalitāte bijusi laba. Arī vizuāli ūdens ir tīrs. Savu dara arī svelme, pēc brīža kāda kundze dodas ūdenī.

Kā skaidro Veselības inspekcijā, “peldētāju nieze” esot alerģiska reakcija, ko izraisa sastapšanās ar parazītiem, kas dzīvo ūdenī, bet ar aci nav redzami. Ierastajās analīzēs šo parazitāro tārpu klātbūtne netiekot pārbaudīta. “Tā ir relatīvi jauna parādība Latvijas ūdeņos, lai gan kādus desmit gadus mēs ar to sastopamies. Rutīnas veidā tas netiek noteikts, jo tas ir daudz sarežgītāk. “Peldētāju niezi” rada parazitārie tārpi. Trematodes noteikto grupu šistosomas, kas dzīvo dabas ūdeņos. Parasti tie ir stāvoši ūdeņi, kur ir bagāta veģetācija. Viņi parazitē ūdensputnos un dažeiz arī ūdenszīdītājos,” saka Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis.

Šiem parazītiem esot sarežģīts dzīves cikls. Ceļš līdz parazīttārps satiekas ar peldētāju ir visai garš. Kadiķis: “Tā notiek caur divu veidu kāpuriem. Pirmā veida kāpurs pēc tam, kad iznāk no ūdensputna, parazitē ūdens gliemežos. Kad otrais kāpuru veids iznāk no gliemežiem, atkal meklē ūdensputnu, lai attīstības ciklu nobeigtu, tad viņš saskaras ar peldētāju.”

 Niezošie izsitumi neparādās peldoties, bet mazliet vēlāk. Izvairīties no “peldētāju niezes” varot pēc peldēšanās rūpīgi noslaukoties, pēc iespējas ātrāk nomazgājoties dušā. Tomēr cilvēkiem ar jutīgāku ādu šādos ūdeņos peldēties nevajadzētu. Pirmoreiz ziņas par “peldētāju niezi” Latvijā parādījušās 2016. gadā Ogres novadā.