NMPD: braukšanas apstākļi ir smagi, bet nav nekā dramatiska

Daudzviet Latvijā izveidojusies visai bieza sniega sega. Cēsu un Valmieras apkārtnē sniegs sasniedzis 22 centimetru atzīmi. Lai arī viedokļi par ceļu tīrīšanu un braukšanas apstākļiem ir dažādi, tomēr Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMPD), kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) operatīvā transporta ekipāžas līdz šim nokļuvušas uz visiem izsaukumiem pašu spēkiem.

Pastāvīgā snigšana pēdējās nedēļās Vidzemē sagādājusi daudz darba gan valsts ceļu uzturētājiem, gan pašvaldībām, gan privātpersonām. Noturīgā gaisa temperatūra zem nulles nodrošina sniega segas ilgstošu saglabāšanos, bet pēc katras jaunas snigšanas reizes – maksimāli pieejamais tehnikas vienību skaits pēc noteikta algoritma dodas nodrošināt apmierinošus braukšanas apstākļus uz auto ceļiem, ielām un lauku ceļiem. 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Valmieras brigāžu atbalsta centra vadītājs Voldemārs Kokorēvičs uzskata, ka šobrīd piekļuve izsaukuma vietām ir normāla, problēmas sagādā vien daudzdzīvokļu māju pagalmu šaurība. NMPD Valmieras brigāžu atbalsta centra vadītājs Voldemārs Kokorēvičs: “Braukšanas apstākļi ir smagi, grūti, bet nav nekā dramatiska. Nekas nav citādāks, kā bija citās ziemās. Pašreiz sniegs ir irdens, atkušņi nav bijuši. Lai arī sniega sega ir pabieza, uz priekšu tiekam. Grūtāk ir varbūt pilsētā, kur ielas tīra, bet mazās ielas kļūst aizvien šaurākas. Diezgan grūti izmainīties, jābrauc uzmanīgāk prātīgāk. Teikšu tā – tas mūsu operativitāti nav iespaidojis.” 

Apstiprinātie NMPD noteikumi paredz: ja ceļš nav iztīrīts, ārstniecības personālam jādodas pie pacienta kājām līdz pat trīs kilometru attālumā. Savukārt, ja dienesta auto iestieg sniegā, tam palīgā dodas VUGD ekipāža. VUGD pārstāvis Gusts Roļskijs: “Lielākās grūtības rada lauku viensētas, kas ir dziļi mežos, laukos. Pieņemsim, tagad koki, sniegs uz kokiem, koki noliekušies no sniega, ceļi nav iztīrīti, ir problēmas piekļūt.”

Glābšanas dienestu pārstāvji uzsver, ka lauku ceļu sniega apakškārta ir cieta, savukārt ceļa virsējo daļu klāj viegls sniegs, šobrīd braukšanas apstākļi ir apmierinoši, tomēr, kad izkusīs sniega apakšējā kārta, situācija mainīsies un ceļus izbraukt kļūs sarežģītāk.

Cēsu novada pašvaldības atbildīgie darbinieki analizē laikapstākļus un ceļu stāvokli diennakts režīmā, tīrīšanas darbus uzsāk uzreiz pēc snigšanas beigām. Darbi notiek pēc viena algoritma. Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Egils Kurpnieks: “Pašvaldībai tas, protams, ir liels izaicinājums, jo vienlaicīgi ir jānotīra ļoti lieli apjomi. Ir jāizvērtē optimālās iespējas, cik var ārpakalpojumā saņemt sniega tīrīšanas pakalpojumus, cik mēs spējam paši. Protams, tas ir normālam snigšanas līmenim. Ja ir mazliet ekstremālāki apstākļi, protams, sanāk, ka iedzīvotājiem ir mazliet jāpaciešas.”

Autovadītāji sociālajos medijos, kā arī klātienes sarunās nereti neslēpj sašutumu par ceļu stāvokli un to uzturētāju darba kvalitāti. Viens no pārmetumiem – darbs nav paveikts rūpīgi, kas apdraud satiksmes drošību.

Laika prognoze liecina, ka pastāvīga gaisa temperatūra -2 līdz -9 grādu robežās Vidzemē saglabāsies līdz šīs nedēļas beigām, tāpat brīžiem iespējama snigšana.