NMPD helikopters – miljonus vērts projekts

Latvijas mediķu rīcībā nekad nav bijis sava medikoptera - visus gadus talkā nāk bruņotie spēki, bet tas ir dārgi: viena stunda lidojuma maksā 4200 eiro. Saeimā tagad sākušās diskusijas par medikoptera iegādi. Reģionālo slimnīcu vadītāji pozitīvi vērtē šo ideju, taču dienesta vadība pret to pagaidām izturas atturīgi: speciāli aprīkots lidaparāts noderētu, taču tas ir liels un dārgs ilgtermiņa projekts.

Gadījumos, ja steidzami jāpārved kāds pacients ar, piemēram, smagu galvas traumu vai specifiskām sirds problēmām, kuru transportēt ar auto būtu par lēnu un par tālu, pašlaik Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) izmanto Nacionālo bruņoto spēku (NBS) helikopteru. Latvijā tas notiek caurmērā 12 reižu gadā, liecina NMPD statistika, ne reizi neesot bijis tā, ka armijas vajadzību dēļ kāda pacienta pārvešana atteikta - ReTV Ziņas uzzināja dienestā.

Ja kāds pacients jāpārved no Vidzemes slimnīcas uz kādu no lielajām klīnikām Rīgā, tad helikopters paceļas un nolaižas pļavā. Tā nav īpaši aprīkota vai īpaši apgaismota, taču nepieciešamības gadījumā tas notiek šeit.

NBS helikopters ir smagnējs, salīdzinoši grūti manevrējams – tā nolaišanās un pacelšanās vien aizņem pa pusstundai. Sanitārais helikopters jeb medikopters esot daudz veiklāks, turklāt - īpaši pielāgots. “Redzam ārzemēs, kā tiek sniegta palīdzība: ļoti ātri var nolaisties un ļoti ātri nolidot šo attālumu. Tādā ziņā mēs varam ļoti ātri un operatīvi palīdzēt cilvēkiem, sniegt neatliekamo palīdzību,” saka Uģis Muskovs, SIA “Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētājs, un turpina, “mūsu gadījumā tas būtu pat vieglāk, vienkāršāk, nekā uzņemt šo lielo armijas helikopteru. Tas aizņemtu daudz mazāk vietas. Daudz veiksmīgāk varētu izmantot šo iespēju. Es domāju, tas būtu ļoti liels ieguvums visiem pacientiem.”

 “Jāsaprot, ka tas ir militārajai vienībai piederošs helikopters. Tas atšķiras vienīgi ar to, ka NMPD ir spējīgs nodrošināt portatīvas iekārtas. Pilnvērtīgas iekārtas, kas būtu domātas pacienta pieslēgšanā, arī aizstājterapijas nodrošināšanai, mākslīgajai plaušu ventilācijai – pilnvērtīgai, nevis portatīvai. Protams, par to nav jēgas runāt, jo tas nav domāts medicīniskās palīdzības sniegšanai,” pauž Grigorijs Semjonovs, Daugavpils reģionālās slimnīcas valdes loceklis, un turpina, “tāpat, ja mēs runājam par pacienta transportēšanu ar parastajām, mums jau ierastajām specializētajām mašīnām - vai nu mēs pārvedam ar parastu busiņu, kur pacients ir vienkārši iebāzts ar nestuvēm, vai mēs pārvedam ar specializēto NMPD mašīnu.”

Ideja par sava sanitārā helikoptera jeb medikoptera nepieciešamību NMPD pieder Saeimas deputātam Andrim Skridem. Būdams ārsts un stažēdamies ārvalstu klīnikās, viņš ikdienā redzējis modernus lidaparātus transportējam pacientus, kuriem ir politraumas vai nepieciešama orgānu transplantācija. NBS helikopteri esot ne vien novecojuši, bet arī ļoti dārgi ekspluatācijā. Par stundas lidojumu jāmaksā 4200 eiro, tāpēc nepieciešams jauns un laikmeta prasībām atbilstīgs helikopters.

Pēc deputāta teiktā - Aizsardzības ministrija paudusi gatavību veikt lidaparāta apkopi, bet no citu nozaru ministrijām tiekot gaidīti “vēlmju saraksti”, kur vēl šāds helikopters būtu izmantojams. Medikoptera iegāde izmaksātu desmit līdz vienpadsmit miljonus eiro, tas būtu īpaši jāpasūta, būtu gatavs pēc trīs līdz pieciem gadiem; ekspluatācijas izmaksas būtu ap 3000 eiro stundā.

Šim jautājumam veltītajā Saeimas atbildīgās komisijās sēdē NMPD vadītāja Liene Cipule ideju šodien pagaidām vērtēja atturīgi, apzinoties gan augstās izmaksas, gan pilota un speciāla angāra nepieciešamību, kas bez papildus finansējuma nav īstenojams. 


Foto: mil.lv