NMPD mediķiem, iespējams, pie apģērba piestiprinās kameras

Iespējams, nākotnē videonovērošanas kameras pie apģērba būs piestiprinātas arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem. Ar tādām jau desmit gadus ir aprīkotas dienesta automašīnas, bet pašiem ārstiem - nav. Strīdus situācijās tas ļaus izsekot, kā sniegta operatīvā palīdzība, kā arī nodrošina zināmu drošību pašiem mediķiem.

Iemesli, kāpēc pie Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķu formas tērpiem būtu nepieciešams piestiprināt videonovērošanas kameras, ir vairāki. Viens no tiem, lai nodrošinātu brigādēm drošību izsaukuma laikā, piemēram, ja palīdzība jāsniedz cilvēkiem alkohola vai narkotisko vielu reibumā. “Ir bijuši pandēmijas laikā arī provokācijas pret mediķiem, lai parādītu lietas sabiedrībai. Ir video no cilvēka skatu punkta, bet mums gandrīz nav, ko likt pretī no sava skatu punkta. Esam piedzīvojuši, ka tas tiek samontēts un interpretēts,” pauž Liene Cipule, NMPD direktore.

Ikdienā ar pacientiem strādājošais Vidzemes reģiona mediķis Uģis Vilnis ReTV pauž, ka šādi ieraksti palīdzētu ārstiem strīdīgos brīžos. “Ja viņš pilngadīgs, pie pilnas saprašanas, mēs nevaram ar varu viņu aizvest. Šinī situācijā, kad tu esi mēģinājis pierunāt braucam, braucam, bet - nē, nē. Saka - ej tu trīs mājas tālāk. Tā varētu būt tā situācija, ka viņš pēc tam nomirst.”

Videonovērošanas kameras arī ļautu attālināti sniegt atbalstu jaunajiem mediķiem, kuri sāk darbu dienestā. Īpaši kritiskos un sarežģītos gadījumos notikuma vietai video režīmā varētu pieslēgties ārsti speciālisti. “Piemēram, dzemdību speciālisti, ja nepieciešams atbalsts dzemdībās, tāpat reanimatologi vai pediatri, kas var pieslēgties attālināti,” saka Liene Cipule.

Vidzemes mediķi norāda uz nezināmo. Piemēram, kā rīkoties, ja krīzes brīdī lēmumi jāpieņem ātri, ne vienmēr ir laiks attālinātām konsultācijām. “Pilsētā - labi, bet aizbrauksi laukos. Kā ar mobilo pārklājumu? Bilde raustīsies. Tas vien, kā es dzirdēšu, ko man grib pateikt. Man nav laika tagad paņemt telefonu un runāt,” pauž Uģis Vilnis.

Vilnis uzsver - ir būtiski, lai mediķiem pašiem būs tiesības izvēlēties, kad un kādos apstākļos videonovērošanu pielietot. “Otrs jautājums, kā pacients uz to reaģēs. Mašīnā ir, to nemaz nepiefiksē, bet, kad nāks iekšā, tur būs jāģērbjas plikam un vēl kaut ko, ka veidosies konfliktsituācijas.”

Šobrīd medicīniskās manipulācijas NMPD automašīnās jau tiek filmētas ar videonovērošanas kameru. Tad nu mediķiem jautājums, vai to visu nepieciešams filmēt vēl papildus ar kameru pie viņu apģērba.

Liene Cipule ReTV skaidro - dienestā vēl tikai vērtēs, vai videonovērošanas kameras būs nepieciešamas mediķiem visās brigādēs. Tāpat arī izstrādās kritērijus, kad un kādos gadījumos kamerām jābūt ieslēgtām. Šobrīd dienestā testa režīmā ar videonovērošanas kamerām ir aprīkotas divas brigādes.

Februārī plānots apkopot pirmos secinājumus, lai izvērtētu, cik plaši brigāžu ikdienā nepieciešams ieviest videonovērošanas kameras. Vien tad plānots rēķināt, cik tas varētu izmaksāt. 


Foto: NMPD