No pilsētas par lauku ģimenes ārsti

Aptuveni piecus gadus Gulbenes novada Rankā nebija ģimenes ārsta. Šeit darbojās vien feldšerpunkts. Kopš gada sākuma Rankā darbu sākusi ģimenes ārste Baiba Baķe. Daktere ilgus gadus vadījusi praksi Jelgavā, bet nu kļuvusi par lauku ģimenes ārsti. Kādi ir mediķes pirmie secinājumi par pārmaiņām?

Rankas iedzīvotāji ReTV stāsta, ka ģimenes ārsts šeit esot ļoti gaidīts. Līdz šim cilvēki pie mediķiem devušies uz Gulbeni, Smilteni vai Lizumu. Bet ne visiem ir personīgais transports, ar autobusu braukt sasirgušam nav prātīgi. “Viens monents bija, ka pat nezinājām, pie kā vērsties, tāpēc biju spiests pāriet uz citurieni. Cilvēku Rankā pietiekoši, daudz arī ukraiņu. Kur tad lai viņi ņem zāles un kur lai ārstējas,” norāda Ranknas iedzīvotājs Aldis Bundziņš.

Ģimenes ārste Baiba Baķe Rankā strādā pirmās trīs nedēļas. Šajā laikā jaunajā praksē piereģistrēti aptuveni 290 pacienti, bet to skaits turpina augt ikdienas. Ārstei visi cilvēki šeit ir sveši, tāpēc par katru jauno pacientu viņa cenšas atcerēties kādu zīmīgu faktu. “Pirmais iespaids ir tāds, ka šeit ir ļoti nopietni slimi cilvēki. Sāku par to domāt, pārrunāt mājās ar vīru, kāpēc tā, tā nevar būt. Tad sapratu, ka šobrīd jau nereģistrējas tie, kas ir veseli, kuriem neko neko nevajag. Tie, kas ir veseli, parasti piereģistrējas, kad vajag kādu zīmi bērnam nometenei, kad vajag kādas mediciniskās izziņas tiesībām.”

Dakterei deviņu mēnešu laikā praksei jāpiesaista 600 pacientu, lai Nacionālais veselības dienests slēgtu līgumu par pilnvērtīgu ārsta parakses darbu un arī finansējumu. Līdz tam valsts ikmēnesi sedz ārsta un ārsta palīga algas, kā arī atvēl 400 eiro prakses uzturēšanai. Ārste norāda – tieši atbalsta trūkuma dēļ neviens jaunais speciālists, kurš deviņus gadus pavadījis studijās, nav gatavs paša spēkiem no jauna veidot ārsta praksi. Baķe: “Siltums ir tāds, ka ir elektrība ir tāda, kā ir. Pārējie pakalpojumi, sākot ar paklāja maiņu, beidzot ar atkritumu izvešanu, ir tādi, kā ir. Tie neatšķiras medicīnas iestādē ne ar ko citu no pārējiem.”

Par sevi Baiba Baķe norāda, ka ir nedaudz citā situācijā. Viņa iepriekš vadījusi praksi Jelgavā, kurā pacientu skaits jau pārsniedzis trīsarpus tūkstošus. Viņasprāt, tas esot bijis par daudz, tāpēc viņa jau pirms pieciem gadiem sākusi meklēt sev aizstājēju, lai pārceltos uz lauku mājām Jaunpiebalgā. Daktere spriež, ka Rankā viņas praksē varētu būt aptuveni 1500 pacientu. “Es baudu, ka varu ar katru pacientu izrunāties. Man arī šobrīd nepieciešams ar katru izrunāties, jo nav tās informācijas bagāžas, kā 30 gadus nostrādājot ar vienām un tām pašām ģimenēm. Es baudu, ka man nav neizdarīto darbu saraksta uz mājām. Es baudu, ka man nav tā, ka es visu laiku jūtos kaut ko nepaspējusi.”

Blakus ārsta prakses durvīm atrodas aptieka. Dakterei tas ir ļoti liels atbalsts, īpaši tagad, kad trūkst dažādu grupu medikamentu. Ārste gan norāda, viņasprāt, nav tik traki, lai nebūtu, ar ko ārstēt sasirgušos. Vienmēr izdevies ko piemeklēt.

Par šī brīža aktuālajām problēmām veselības aprūpē un papildus finansējuma piesaisti nozarē daktere saka, ka ir piedzīvojusi dažādas veselības aprūpes sistēmas un nozarē ir daudz ielaistu problēmu. Bet ārste par savu galveno pienākumu vienmēr uzskatījusi rūpes par pacientiem.