No putuplasta tapusi Augšdaugavas novada lielākā sakta

Degsme radoši eksperimentēt un neatkārtoties Viktoru no Augšdaugavas novada aizvedusi līdz idejai izmantot putuplastu ne vien celtniecībā, bet arī mākslas radīšanā. Viens no pēdējiem veikumiem ir putuplasta saktas, kas no mums ierastajām atšķiras arī izmēra dēļ.

Par to, ka saktas var būt izgatavotas ne vien no zelta, sudraba vai metāla, bet pat no putuplasta, licis noticēt Augšdaugavas novada Sventes pagasta iedzīvotājs Viktors Petaško. Pēc rūpīga darba vairāku mēnešu garumā, kas vienlaikus bijis arī īsts pacietības pārbaudījums, viņa gādībā tapušas aptuveni simts lielformāta putuplasta saktas. “Strādāju pa naktīm, sieviņa jau šķībi skatījās dažreiz. Grūti gāja, bet rezultāts to visu atsver. Es skatījos internetā, vai ir vispār kaut kas līdzīgs. Nekā tamlīdzīga nav. Tehnoloģija arī paņemta no nulles. Raksti visi no galvas, no sirds, no dvēseles,” pauž Viktors Petaško, putuplasta dekoru izgatavotājs.

Dažāda veida dekorus no putuplasta Viktors sāka veidot jau pirms vairākiem gadiem. Ideja šādai neierastai nodarbei radās nejauši – siltinot tēva mājās pagrabu ar putuplasta loksnēm. Tomēr lielformāta saktu izgatavošana bija jauns izaicinājums, ko pieņemt pamudināja kultūras darbinieki no blakus novada. “Ideja nāca no Ilūkstes puses, no manas kolēģes Skaidrītes. Piezvanīja vienu dienu un saka: “Vai vari uztaisīt saktas?” Veselais saprāts saka: “Nē, nekādā gadījumā, nemāku.” Sirsniņa un dvēselīte saka: “Ai, pasaki - jā.” Pateicu, tad sākās nedēļas ar eksperimentiem. Daudz kas ir miskastē, daudz kas sanāca, daudz kas nesanāca,” skaidro Viktors Petaško.

Starp visām putuplasta saktām īpaši izceļas tā, kurai dots nosaukums “Augšdaugavas sakta”, jo tās diametrs ir aptuveni pusotrs metrs. “Sarežģīti ir lieli objekti, kurus vajag taisīt no daudzām daļām, smalki objekti. Piemēram, Augšdaugavas lielākajai saktai ir gandrīz pustūkstotis detaļu. Tas nav maksimālais mans izmērs, bet gribējās paeksperimentēt, vai es vispār to varu izdarīt.”

Simboliska nozīme ir arī krāsai, kādā saktas izveidotas. Raugoties nākotnē, Viktoram ir ideja rīkot savu lielformāta putuplasta saktu ceļojošo izstādi, turklāt, iespējams, tā nebūs vienīgā šāda veida izstāde. Taču tagad gan vajadzīgi daži mēneši, lai atgūtu spēkus no nupat paveiktā.


Foto: Inese Minova