No rītdienas mājsēde arī mājpuntiem

Ūdensputni ir tie, kas ar augsti patogēno putnu gribu slimo visbiežāk - tā ReTV Ziņām skaidro Bioloģijas institūta pētniece Antra Stīpniece. Pētījumos atklājies, ka vieglāk slimo mežpīles, kuras saslimšanu pārnes visplašāk. Slimība galvenokārt izplatās ar putnu izkārnījumiem.

Antra Stīpniece pauž: “Kūtī tur ir visi viena vecuma, vienas ģenētikas, un, ja tā kūts ģenētika ir uzņēmīga pret šo vīrusa paveidu, tad visa kūts var aiziet, tāpēc ir tas lielais ekonomiskais risks, bailes, ka var mutēt un kopējam pielipt, tāpēc ir tie biodrošības pasākumi, lai neciestu viss reģions, kurā kūtī tas ir pasprucis.”

Latvijā nebija konstatēts neviens augsti patogēnās putnu gripas gadījums. Šobrīd tāds konstatēts savvaļas putnu vidū, tāpēc būtiski pasargāt mājputnu novietnes. Pārtikas veterinārais dienests (PVD) kopā ar Zemkopības ministriju jau izstrādājis papildus biodrošības noteikumus, kas paredz putnus turēt iekštelpās vai speciālos nožogojumos.

PVD direktors Māris Balodis saka: “Tagad mēs varētu saukt par putnu mājsēdi. Rīt Ministru kabinets tās prasības apstiprinās, jāievēro līdz epidemioloģiskā situācija uzlabosies visā Eiropā.”

Zemnieku saimniecības “Talči” mājputnu novietnēs mitinās ap 1800 dējējvistu. Saimniece Dace Pastare ReTV Ziņām atzīst, ka, viņaspārt, kamēr ziemas mēnešos mājputni uzturas telpās, bažas par slimības izplatību ir niecīgas. Arī pērn pavasarī putnu migrācijas laikā tika noteikti līdzīgi biodrošības noteikumi mājputnu turēšanai ārpus telpām.

Lai pasargātu mājputnus, ir svarīgi ievērot biodrošības pasākumus – atzīst saimniece. Novietnē nedrīkst laist svešus cilvēkus, tāpat jārūpējas par barību un ūdeni. Saimniece neatbalsta, ka biodrošība tiek noteikta kā obligāta teju ar likumu noteikta norma, viņasprāt, atbildīgajām iestādēm būtu jāsagatavo vadlīnijas jeb ieteikumi, kā rīkoties.

“Biodrošība kaut kāda ir jāizvērtē, bet, ja nav nekādu atklātu ūdens, es neesmu pārliecināta, ka tur tie ūdens putni vispār nolaižas, uzkakāt no gaisa viņi tā nemēdz. Viss pārējais ir jābūt saimnieka atbildība, un, ja tā gripa viņam būs, tad viņš pats no tās gripas cietīs, tie putni viņam apsprāgs,” pauž Dace Pastare.

PVD vadītājs Māris Balodis ReTV Ziņām gan saka, ka dienests biodrošības noteikumu ievērošanu rūpīgi uzraudzīs, kā arī aicinās to uzraudzīt pašvaldībām. Mājputnu saimniekiem šobrīd īpaši jāuzrauga, no kurienes tiek iegādāta dzīvnieku barība, mītnes vietas pakaišu drošība, kā arī jārūpējas par putnu aprūpētāju higiēnu.

Jāpiemin, ka šis putnu gripas paveids nav cilvēkiem bīstams. Šobrīd kopumā Latvijā ir reģistrētas aptuveni 6000 mājputnu novietnes, taču, ja slimība tiks konstatēta kāda saimniecībā, PVD rūpīgi sāks apzināt arī nereģistrētās novietnes. Jāuzsver, ka putnu gripas konstatēšana kādā novietnē ietekmē arī putnu gaļas eksportu uz ārvalstīm.Foto: Pixabay.com