Nodokļi nav problēma, problēma, ka ne visi tos maksā

Ventspilī godināti  komersanti, kuri 2023. gadā veikuši lielākos iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus par Ventspilī deklarētajiem darbiniekiem, kā arī lielākās nekustamā īpašuma nodokļa iemaksas pašvaldības budžetā. Kā goda viesis uzņemējus sveica Valsts ieņēmuma dienesta ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe, kura apliecināja, ka tas bijis vairāku gadu kopdarbs, pārvarēt kovidkrīzi un kara darbības rezultātā ieviestās sankcijas, kas draudēja Ventspils tranzītbiznesā iesaistītajiem.

Baiba Šmite-Roķe,Valsts ieņēmuma dienesta ģenerāldirektore: “Ir jāspēj mainīties! Un šie uzņēmēji, kas šodien saņēma balvas, ir pierādījuši to, ka nevajag staigāt visu laiku pa vienām un tām pašām taciņām.”

Lai arī šis bijis sarežģīts laiks Ventspils ostas termināļiem, pēc nodokļiem spriežot, vislielākās algas Ventspilī tiek maksātas SIA “Vitol Terminal Latvia”, kas līdzšinējās kravas austrumu virzienā pratis nomainīt ar pavisam eksotiskiem virzieniem. 

Igors Martjanovs, SIA “Vitol Terminal Latvia” valdes loceklis: “Tās ir gan Eiropa, gan Nīderlande, gan Ķīna, gan Indija, gan Āfrika. Tāpat mēs saņemam kravas arī no Somijas un Norvēģijas. Strādājam Eiropā un Āfrikā.”

Analizējot nodokļu plūsmu Ventspils pašvaldības budžetā, šogad vērojama nebijusi tendence –  starp lielākajiem  nodokļu maksātājiem arvien vairāk pašvaldības uzņēmumu. Piemēram, maksātspējīgākais būvnieks ir bijis PSIA “Ventspils labiekārtošanas kombinats’’, bet medicīnas nozarē gan Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca, gan Ventspils poliklīnika.

Austris Galindoms,Ventspils pašvaldības ekonomikas nodaļas vadītājs:  “Kopumā ir 700 darbinieki, pēc nosaukuma tā ir jau Ziemeļkurzemes slimnīca, līdz ar to tur ir gan Ventspils, gan Talsu, gan Kuldīgas, arī, iespējams, kāda daļa Liepājas darbinieku. Šis darbs notiek visā Ziemeļkurzemē.” 

Ventspils lielāko nodokļu maksātāju pasākumā sapulcējušies dažādu nozaru līderi, piemēram, apstrādes rūpniecībā lielākais nodokļu maksātājs Ventspilī  ir SIA “Bucher Municipal”, kas ir vadošais  komunālo automašīnu ražotājs Eiropā, pēc 20 gadu darba Ventspilī pašvaldības kasē iemaksājis pirmo miljonu.

Mikus Brakanskis, SIA “Bucher Municipal” vadītājs: “Ir skaidrs, ka darbinieki Latvijā ir un cilvēkus var dabūt! Es neuzskatu, ka Ventspilī ir kaut kāds absolūts darbinieku trūkums. Ir jāmaksā attiecīga līmeņa algas, lai šeit cilvēki gribētu palikt.”

Uzņēmēji, kas pulcējās Ventspilī, nav starp tiem, kas kritizētu valsts nodokļu politiku, drīzāk vēlētos sadarboties ar kontrolējošām institūcijām un sniegt priekšlikumus racionālākai sadarbībai. 

Edvīns Bergmanis, AS “DIĀNA”valdes priekšsēdētājs: “Ar nodokļiem vairāk vai mazak viss kārtībā. Slikti ir tas, ka viens maksā nodokļus un otrs nemaksā. Tā ir tā lielākā problēma!”

Baiba Šmite-Roķe: “Paldies ikvienam uzņēmējam, kas dod cilvēkiem darbu, arī tiem, kas sēž dīvānā, tagad varbūt purpina. Par nodokļiem nav jādomā tā, ka mums atņem naudu, bet tas ir tāpēc, lai mēs varētu dzīvot brīvā Latvijā!”

Valsts ieņēmuma dienesta ģenerāldirektore sola, ka jau jūnijā nodokļu pilnveides darba grupa nāks klajā ar priekšlikumiem valdībai, prezentējot stabilu ilgtermiņa nodokļu politiku Latvijā.