Nojaucot ēku, Strenčos atrod senas burtnīcas

Strenču mazpilsētas centrā pērnā gada februārī slējās varena trīsstāvu ēka. Tā agrāk bija skola - vēl pirms tam tur atradies pasts, kā arī augšējos stāvos bijuši dzīvokļi skolotāju ģimenēm. Senais nams bija kritiskā stāvoklī - pērnā gada nogalē sākās tā demontāža. Palikusi vairs tikai gruvešu kaudze.

Būvnieki, sākot ēkas nojaukšanu, nama bēniņos atrada nelielu kaudzīti ar burtnīcām. Starp tām bija arī kāda ar strencēniešiem labi zināmu uzvārdu.

Atrastā burtnīcu kaudzīte nonāca pie Strenču bērnu dārza vadītājas Sandras Muižnieces. Aplūkojot rēķināšanas burtnīcu tuvāk un noņemot tās vāciņu, atklājās, ka tā ir daudz senāka.

Sandra Muižniece: “Tantes burtnīca, kura dzimusi 1925. gadā, un vēl maza zīmīte, kurā rakstīts, ka iestājusies guntiņās izpalīdzības grupā. Tā ir kā oktobrēni - pēc guntiņām nāca gaidas.”

Kaudzītē bijusi vēl viena viņas tantes burtnīca - glītrakstīšanas, kurā viņa 9 gadu vecumā ar spalvu un tinti rūpīgi apguvusi dažādu burtu pareizu rakstību. Pati tante vairākus gadus jau devusies mūžībā, taču ziņa par atradumu esot ļoti saviļņojoša. Sandra Muižniece pauž, ka tā esot milzīga vērtība: “Šobrīd bērniem rokraksti ir briesmīgi, viņiem glītrakstīšana skolā vairs nav.”

Glabāt burtnīcas apņēmusies Sandra Muižniece. Noslēdzoties ārkārtējai situācijai valstī, nodot tās Strenčos vēl dzīvojošajiem pēctečiem. Tikmēr Strenču novada domes priekšsēdētājs ReTV skaidro - veicot senā nama ekspertīzi, secināts, ka tā nolietojums ir vairāk nekā 60%. Ēkas jumts esot bijis kritiskā stāvoklī. Lai šo īpašumu mēģinātu atkal sakārtot, pašvaldībai būtu jāiegulda teju puse gada budžeta. Tāpēc, lai nenotiktu nelaime, pieņemts lēmums ēku nojaukt.

Atlikušos gruvešus varētu novākt aptuveni mēneša laikā. Pēc tam teritoriju plānots labiekārtot. Jaunas celtnes, visticamāk, tur netiks būvētas.