Nometnē “Sūpluok” meklē savu latgalisko aicinājumu

Nedēļu garā nometnē par Latgales kultūrvēsturiskajām vērtībām un to nozīmi Rēzeknes novada Rogovkā tikās pusaudži no visas Latvijas. Tās laikā viņi apguva dančus, veidoja videoklipus dziesmām, kā arī vienojās sarunās un koncertos kopā ar populārām latgaliešu personībām. Nometnei noslēdzoties organizēta īpaša “Saimes diena” ar uguns rituālu un citām latgaliskām aktivitātēm, kur bērniem pievienojās arī viņu ģimenes.

Nometne “Sūpluok” - vasaras piedzīvojums pusaudžiem, kas dzīvo, radnieciski, kultūras aktivitātēs vai kā citādi ir saistīti ar Latgali. Pamazām tā kļūst par tradīciju, jo organizēta otro reizi un, ņemot vērā šā brīža apstākļus par vadmotīvu, bija izvēlētas saimes jeb ģimenes. Tā nometnes noslēgumā Rēzeknes novada Rogovkā noslēdzošajā dienā bērnus apciemoja viņu vecāki, vecvecāki, māsas, brāļi un radi. “Tā ir iespēja saliedēt ģimeni, tā ir iespēja darīt dažādas lietas kopā, jo radošajās darbnīcās varēja dziedāt, dejot, kopā gatavot ēst, psiholoģiskas sarunas vest un uzzināt, kas ir par tipiem. Uzzināt arī diezgan, jāsaka, svarīgu informāciju par to, kas ir latgaliskais. Tad bērns kļūst tā kā par galveno ģimenē, jo viņš ir tas, kurš rāda, stāsta, palīdz vecākiem iedzīvoties tajā atmosfērā, kurā viņš ir bijis,” stāsta Ilga Šuplinska, nometnes “Sūpluok” organizatore.

Ģimenes kopā devās arī orientēšanās sacensībās, kur vairāk iepazina Rogovku un šeit dzimušās personības. Pavisam nometnē piedalījās 36 bērni no Latgales reģiona, gan arī attālākām vietām – Rīgas, Limbažiem un Tukuma. “Mamma saka, ka viņa ļoti grib, lai mēs saglabātu, mācētu runāt latgaliski. Pat, ja mēs esam tur, viņa ikdienā mums atgādina, lai mēs runājam latgaliski, jo tur jau mēs jau nerunājam ar citiem latgaliski, viņi nesaprot. Šeit mums ir iespēja runāt vairāk latgaliski, attīstīt savas latgaliešu valodas prasmes,” saka Kaspars Vistopols, nometnes dalībnieks no Tukuma novada.

Koncerti un iespēja uzdot jautājumus Latgales populārākajiem jauniešiem – tikai dažas no nometnes aktivitātēm. Programmā iekļauta arī video filmēšana, etnomūzikas apguve, radošā rakstīšana, sports un citas nodarbības. Tik plaša daudzveidība svarīga, jo tieši pusaudžu vecumā bērni vēl tikai meklē savu talantu un aicinājumu. “Lai cilvēki, kas ir šeit, atrod sevi, lai viņi notic, ka viņi var, lai viņi ierauga, ka viņu saknēs ir spēks! Otrkārt, attālinātā mācību procesa laiks ir parādījis, ka tieši šajā vecumā psiholoģiska rakstura problēmas ir bijušas vislielākās un trešā lieta Latvijā, ja mēs paskatāmies kultūras programmu “Skolas somu”, tieši šim vecumam aktivitāšu ir vismazāk,” pauž Ilga Šuplinska.

Lielākā vērība nometnes laikā pievērsta tam, ka attīstīt sirdslietas un latgaliskās vērtības jāsāk jau agrā bērnībā tieši ģimenes lokā. “Protams, šis nevar būt vienīgais, jā, ka reizi gadā uz nedēļu atbrauc, tad mēs ceram, ka no bērniem sanāks savas valodas vai savas kultūras kopēji. Tam ir jābūt arī pamatā ģimenēs, skolā un dažādos raidījumos un tā tālāk, bet šī ir ļoti laba iespēja paskatīties uz latgalisko no cita skatu punkta. Redzēt, ka tu neesi viens,” atzīst Ēriks Zeps, etnomuzikologs, nometnes “Sūpluok” skolotājs.

Sirsnīgā kopā būšanā visas ģimenes vienojās, kad par aktivitāšu kulmināciju kļuva uguns rituāls – rotājot ugunskuru, dedzinot lāpas un uguns skulptūru stiprinātas labās domas ceļā uz to piepildīšanu.