Noņem rozā brilles, pārbaudi krūtis!

Viens no biežākajiem pāragras nāves cēloņiem sievietēm vecumā virs 35 gadiem ir krūts vēzis, bet bieži tas ir ārstējams, ja laikus veic izmeklējumus. Agrīna audzēja konstatēšana nozīmē arī sekmīgāku un mazāk traumatisku ārstēšanu. Lai arī valsts sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem nodrošina skrīningu bez maksas, aktivitāte joprojām zema. “Saistībā ar krūts vēzi skrīninga rādītāji 15 gadu laikā, kopš šis skrīnings ir pieejams, sasniedz tikai 30%. Tas ir ārkārtīgi maz,” atzīst krūts vēža pacientu atbalsta grupas iniciatore Ilva Lillmaa. 

Ārstu, speciālistu, pašu pacientu un atbalsta personu organizācijas aicina “noņemt rozā brilles”, ar šādu kampaņas nosaukumu vēršot uzmanību uz to, ka agrīna krūts vēža diagnostiku ir būtiska. Tam, kādēļ sievietes neveic aktīvi pārbaudes, esot gan praktiski, gan ar personīgām sajūtām saistīti iemesli. Lillmaa: “Viens ir tā saucamā loģistika.  Piemēram, zvana uz kādu klīniku pierakstīties, tur neatbild, pēc tam aizmirst piezvanīt. Cits ir tīri tāda sievietes emocionālā puse. Daudzām sievietēm un ne tikai sievietēm, bet cilvēkiem, kuri vēršas pie ārstiem, pieredze ir dažāda. Mēs saprotam, ka par sevi ir jārūpējas, bet tomēr tā ir saistīta ar sāpēm, ar kādiem atklājumiem, iespējams, nepatīkamiem. Tās bailes ir patiešām grūti pārvarāmas.”

Krūts vēža pacientu atbalsta grupas pārstāve kā vienu no drīzākajiem risinājumiem min komunikāciju – bezmaksas pārbaudīšanās uzaicinājums papīra formātā pastkastē būtu jānomaina pret modernāku un personalizētāku pieeju. 


Foto: Freepik; ilustratīvs