Noslēdzies diskusiju cikls par latviešu vēsturiskajām zemēm

Jau vēstīts, ka Valsts prezidents Egils Levits iesniedzis Saeimā Latviešu vēsturisko zemju likumprojektu, kura mērķis ir stiprināt iedzīvotāju identitāti un piederību vietējām kopienām un latviešu vēsturiskajām zemēm. Līdztekus tā izstrādei, reģionos organizēts arī diskusiju cikls, kas noslēdzās Rēzeknē.

“Latgales identitāte: vēsture, šodiena un attīstība nākotnē” – šāds nosaukums dots diskusijai, kurā Latgales vēstniecībā “GORS” tikās Valsts prezidents Egils Levits, zināmākie Latgales kultūras darbinieki un vietējie iedzīvotāji.

Šāda veida likumprojekts, lai valstiskā līmenī atbalstītu latviskuma daudzveidību, Latvijas vēsturē izstrādāts pirmo reizi, un kopumā diskusijas dalībnieki to vērtē atzinīgi. Tāpat Latgales iedzīvotāji sagaida, ka tas varētu būt kā atbalsts latgaliešu valodas attīstībai.

Andris Slišāns, Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” vadītājs: “Vienīgā lieta, kas latgaliešus atšķir no visas pārējās pasaules, tā ir valoda, un vienīgā lieta, kas vieno latgaliešus, ir valoda.”

Kā būtiskākie ierosinājumi klātesošo vidū izskanēja nepieciešamība pēc vienotas latgaliskās vizuālās identitātes, novadmācību stundām skolās un ceļu norādēm latgaliski Latgales reģionā. Līdzīgas diskusijas par latviešu vēsturiskajām zemēm aizvadītas arī Ilūkstē, Alsungā, Kuldīgā un Piebalgā.