Nosliece uz azartspēļu atkarību ir aptuveni 70 tūkstošiem cilvēku Latvijā

Šobrīd Latvijā vairāk nekā 16 tūkstoši iedzīvotāju ir brīvprātīgi sev lieguši piekļuvi azartspēlēm, reģistrējoties Pašatteikušos personu reģistrā. Taču kopumā nosliece uz azartspēļu atkarību ir aptuveni 70 tūkstošiem. Lai gan Covid-19 ierobežojumu dēļ azartspēļu zāles bija aizvērtas pat vairākus mēnešus, tas gan šo nozari neapstādināja. Klātienes azartspēles iemainītas pret spēlēšanu internetā.  

Sāka spēlēt jau no 14 gadu vecuma, pēc tam diendienā vēl nākamos 22 līdz 23 gadus. Dzīve azartspēļu atkarībā kļuva par smagu. Tie bija pārdzīvojumi sev un tuviniekiem, daudz dažādu problēmu, līdz bija jāmeklē kādi risinājumi. “Cieta veselība, nepilnvērtīgs uzturs, jo visa nauda aiziet tur. Zobiem nebija nauda, ko salabot, un ielaižas attiecības ar ģimeni, ar draugiem. Mazvērtība, kad es eju. Nav nekur nauda, tāpat pats saprotu, ka tā dzīve nekur neiet, tas to psihi ļoti iedragā. Emocionāli smagi, teiksim, tuviniekiem melot, bet iekšienē jau saprotu, ka, ja man skatās māte vai draudzene acīs, jautā, vai esi nospēlējis naudu, es saku - nē. Sirdsapziņa jau kaut kur dziļi noslēpta, bet kaut kādā brīdī jau tā arī kaut ko protestē,” atzīst kāds “Anonīmie spēkmaņu” biedrs.

Lai tiktu atpakaļ uz normālas dzīves ceļa, apmeklēti psihologi, psihoterapeiti, narkologi, pat visādi, kā saka “Anonīmo spēkmaņu” biedrs, pūšļotāji, mēģināts sportot un darīt citas lietas, bet tas viss kaut kā īsti nelīdzēja. Tad sameklēti “Anonīmie spēkmaņi”, kas arī deva rezultātu, nu jau nepilnus četrus gadus azartspēles netiek spēlētas. “Biju tā noguris no tām spēlēm, ka tad, kad atnācu uz “Anonīmajiem spēkmaņiem”, tad pēc pirmajām divām nedēļām sapratu, ka man nav nepieciešamības spēlēt un ka var dzīvot bez spēlēm normāli dzīvi. Tā arī dzīvoju, ir kaut kādas problēmas - kā jebkuram -, bet kopumā dzīvoju labu un laimīgu dzīvi. Tas viss tā diezgan strauji pamainījās. Ja pirms četriem gadiem likās, ka tur cauri, visticamāk, vai nu kaut kādā cietumā vai prātā sajukšu, tagad forša dzīve, viss notiek.”

Kas palīdz un kāda palīdzība nepieciešama - katram tas ir individuāli, stāsta Krīžu un konsultāciju centrā “Skalbes”. Azartspēļu atkarīgajiem un viņu tuviniekiem ir pieejams atbalsta tālrunis. Ja cilvēks nav reģistrējies Pašatteikušos personu reģistrā, viņš tiek mudināts to darīt, bet, ja ir jau spēris šo soli, tad ar to nekas nebeidzas. Patiesībā jābūt gatavam tālākai rīcībai.

“Ja skatāmies klasiski, nākamie soļi ir speciālista atrašana, kas var palīdzēt tikt galā ar šo atkarību, kas izveidojusies. Ja ņemam azartspēles vai citu atkarību, iespējams, azartspēlēm nākusi klāt vai pirms tam bijusi, azartspēles nākušas klāt, tad jāatrod šis speciālists. Ideālā veidā tas būtu vēl kāds cits speciālists, piemēram, narkologs, ja nepieciešams, varbūt zāļu lietošana, tad tas būtu psihiatrs. Jāskatās arī, cik šajā procesā cilvēks vēlas iesaistīties. Viņš var meklēt arī grupu atbalstu,” saka Santa Laimiņa, biedrības “Skalbes” Atbalsta tālruņa azartspēļu atkarīgajiem un viņu tuviniekiem vadītāja.

Tad, kad lieguma termiņš azartspēļu piekļuvei beidzas, tas ir risks, ka cilvēks atkal atsāk tās spēlēt. Tāpēc ir svarīgi turpināt sniegt atbalstu arī ģimenei un draugiem.

Viens no klupšanas akmeņiem, kas cilvēku ievelk azartspēļu atkarībā, ir doma, ka ar spēlēšanu var nopelnīt. Satraucoši ir tas, ka pandēmijas laikā būtiski palielinājusies azartspēļu spēlēšana internetā. “To mēs redzam arī pēc statistikas datiem, ja raksturīgi Latvijas situācijā azartspēļu automāti bija lielākā daļa - 75 līdz 85% no kopējā azartspēļu apgrozījuma aizņēma azartspēļu spēļu zāles -, tad šobrīd tā proporcija ir apgriezusies pilnīgi otrādāk. Jau vairāk nekā 80% viss apgrozījums ir interaktīvajā vidē,” skaidro Signe Birne, Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas priekšniece.

Ja cilvēks ir reģistrējies Pašatteikušos personu reģistrā, tas gan nenozīmē, ka viņam nav iespēju spēlēt vispār, atzīst “Anonīmo spēkmaņu” biedrs. Arī viņš ir šajā reģistrā. Ja gribētu, tad iespējas būtu. “Ja gribētu spēlēt, tad internetā atrastu vietnes, kur es varētu spēlēt. Tur nav nekādu problēmu. Zinu arī, ka daudzi mūsu biedri, kas nāk uz sapulcēm, kuriem uzreiz neizdodas palikt tīriem, viņi arī šajā sarakstā, bet spēlē internetā kaut kādās vietnēs, kur šis Pašatteikušos saraksts nedarbojas.”

Šī gada deviņos mēnešos kopējais azartspēļu apgrozījums ir 99,2 miljoni eiro ieņēmumi, pagājušā gadā šajā posmā bija 129 miljoni. 


Foto: Freepik