Notiek Baltijas valstu jūras spēku mācības

Šobrīd jūras Kurzemes piekrastes ūdeņos norit viens no ilgstošākajiem Baltijas valstu militārajiem sadarbības projektiem “Baltic Fortress 2022”. Mācībās piedalās 320 bruņoto spēku personas un vairākas militāro kuģu grupas.

Jūras spēku mācību mērķis ir pilnveidot reaģēšanas spējas, arī tādas, kas būtu nepieciešamas krīzes apstākļos. Baltijas valstu kuģi mācības uzsāka Liepājā, bet noslēgs Ventspilī. Viens no mācību uzdevumiem ir detonēt reālu Otrā pasaules kara mīnu.

Šonedēļ Baltijas jūrā redzami militārie jūras spēku kuģi, jo līdz pat svētdienai Kurzemes piekrastē notiek mācībās “Baltic Fortress 2022”. Tās ir ikgadējas mācības, kurās piedalās trīs Baltijas valstis ar saviem mīnu kuģiem, patruļu un apgādes kuģiem. Mācībās piedalās arī zemūdens roboti, ūdenslīdēji un robežsardze.

Uz brīdi Ventspils ostā piestāja patruļkuģis “Jelgava”, lai informētu par militāro mācību norisi. Jūras spēku štāba priekšnieku komandkapteinis Gvido Ļaudups: “Mācībās pirmo dienu tika iesaistīta NATO patstāvīgās pretmīnu karadarbības grupa, kas uz šo brīdi operē Baltijas jūrā. Štāba kuģis ir mūsu jūras spēku kuģis “Virsaitis”, mēs nodrošinām platformu. Pašu komandvadību ir uzņēmušies Igaunijas jūras spēki. Grupas sastāvā ir pieci kuģi no dažādām NATO valstīm.”

Mācībās ir iesaistīti arī vidējā līmeņa vadības un štāba virsnieku kursa klausītāji, kuri vēl apgūst militārās zināšanas augstskolā. Virsnieki var praksē pārbaudīt savas prasmes gan jūrā, gan štābā Liepājā. Kā skaidro komandkapteinis, šonedēļ jūrā tiek rīkotas mācību kaujas procedūras, detonējot reālu Otrā pasaules kara mīnu, kas tika atrasta un nogādāta mācību rajonā.

Latvijas Jūras spēku novērošanas un sakaru dienestam šis ir trīsdesmitās jubilejas gads. Vecākā jūras spēku vienība pirmsākumos ir veidojusies kā robežsardzes bataljons Ventspilī. Viens no pieredzējušākajiem dienesta komandkapteiņiem Mareks Kalmanis uzsver, ka jūras novērošana nekad nav zaudējusi savu aktualitāti. “Situācija mainās. Tā ir dinamiska. Mums ir jāpielāgojas. Katrās mācībās mēs iemācāmies kaut ko jaunu. Diezgan bieži presē parādās informācija, ka Krievijas kara kuģi ir pie mūsu krastiem. Jā, mēs tos redzam. Tā mums ir ikdiena. Mums tas nav nekas ekskluzīvs.”

Nedēļas nogalē mācības “Baltic Fortress” Latvijā noslēgsies. Tā kā treniņapmācība notiek katru gadu pēc rotācijas principa, tad nākamgad tās organizēs Igaunija. Jūras spēku treniņi kā miera, tā krīzes situācījā turpināsies visu vasaru. Jau nākamnedēļ uzsāksies militārās mācības “Balttops”. Tajās piedalīsies visas Baltijas jūras reģiona valstis, kuras koordinēs ASV jūras spēki. 


#SIF_NVZ2022