Novada iedzīvotāji spiesti maksāt vairāk nekā 300 000 lielu “Īslīces ūdens” parādu

Bauskas novadā uzsākta komunālo pakalpojumu sniedzošo kapitālsabiedrību reorganizācija, tādējādi tikšot samazināts valdes locekļu un grāmatvežu skaits, izlīdzināti pakalpojumu tarifi. Līdztekus visi jaunā novada iedzīvotāji būs spiesti maksāt arī uzņēmuma “Īslīces ūdens” parādu vairāk nekā 330 000 eiro par pirms desmit gadiem neizpildītajiem nosacījumiem Eiropas Savienības līdzfinansētā projektā.

Pēc Administratīvi teritoriālās reformas Bauskas novadā komunālos pakalpojumus nodrošina deviņas – nu jau Bauskas novada pašvaldības kapitālsabiedrības. Tagad nolemts tās pievienot pašreizējam uzņēmumam “Bauskas ūdens”, kas vēlāk tikšot pārsaukts par uzņēmumu “Bauskas novada komunālserviss”. Kā ReTV skaidro audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs, tā vairāk būšot juridiska reorganizācija, kuras rezultātā samazināšoties tikai administrācijas darbinieku skaits, bet iedzīvotāji iegūšot izlīdzinātus pakalpojumu tarifus. Bauskas novada Audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs Dainis Rijkuris: “Protams, ka viens no reorganizācijas iemesliem ir vēlme meklēt risinājumus, lai kaut kādā brīdī samazinātu tarifus tur, kur tie augsti tādēļ, ka atsevišķās vietās ir nelielas ūdensapgādes un siltumsistēmas. Nelielā lietotāju skaita dēļ tarifs ir salīdzinoši augsts.”

Uzrunātie iedzīvotāji par reorganizāciju nepriecājas. Vēl jo vairāk tāpēc, ka pēc kapitālsabiedrību apvienošanas jaunizveidotajam uzņēmumam jāpārņem arī “Īslīces ūdens” parāds vairāk nekā 337 000 eiro. Dāviņu pagasta iedzīvotājs saka: “Vieglāk būs nozagt, kad viss apvienosies. Es tikai īsti nesaprotu, kur viņi to naudu lika?”

Problēmas Īslīces pagastā sākās pirms vairāk nekā desmit gadiem, kad uzņēmums “Īslīces ūdens” uzsāka Bērzu ciema ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projektu, kā būvniekus izvēloties jau toreiz finanšu grūtībās nonākušo un nu jau pirms pieciem gadiem likvidēto SIA “Konstra”, kam toreizējais uzņēmuma vadītājs pārskaitījis avansā visu projektā paredzēto naudu.

Izpildīt līguma nosacījumus tik un tā neizdevās, jo būvniekiem tika iesniegta maksātnespēja. Tagad gan projekts pabeigts. Par notikušo uzsākts kriminālprocess un notiek tiesvedība, bet neizpildītā līguma dēļ uzņēmumam “Īslīces ūdens” jāatmaksā Eiropas finansējuma daļa, ko pēc reorganizācijas pārņems jaunizveidotā kapitālsabiedrība. Bauskas novada Audita un kapitālsabiedrību uzraudzības nodaļas vadītājs Dainis Rijkuris: “Tas nenozīmē to, ka mēs paņemsim summu, izdalīsim uz galviņām, cilvēki vienkārši maksās. Mēs meklēsim visus risinājumus un variantus, kā šo summu nodzēst, lai tā pēc iespējas mazāk atspoguļojas tarifos.”

Plānots, ka atmaksājamo summu centīsies dzēst ar jaunizveidotā uzņēmuma pelņu no papildus pakalpojumiem. To, ka tas nav taisnīgi pret pārējo pagastu un pilsētas iedzīvotājiem, atzīst arī paši īslīcnieki.

Atmaksas grafiks ar Centrālo finanšu līgumu aģentūru noslēgts līdz 2024. gada novembrim, tomēr arī tad visa summa vēl nebūšot atmaksāta. Plānots, ka komunālo pakalpojumu sniedzēju reorganizācija tiks pabeigta līdz šā gada beigām.Foto: Freepik; ilustratīvs