“Nozieguma pēdas nevar atmazgāt” nonāk reģionos. FID aptaujā 32% atzinuši, ka varētu pārkāpt likumu

75% cilvēku izprot, ka uzņēmumi, kas nemaksā nodokļus, atstāj negatīvu iespaidu uz sabiedrības labklājību, secināts Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) aptaujā. Lai arī gadu no gada vērojamas pozitīvas tendences attiecībā uz sabiedrības toleranci pret finanšu noziegumiem, satraukumam tomēr esot pamats. 

FID Stratēģiskās analīzes nodaļas riska analītiķis Ēriks Selga: “Katru gadu rādītāji pozitīvā veidā aug uz augšu. Sabiedrība labāk izprot riskus, labāk izprot, ko FIDs dara. No tāda skatu punkta viss kārtībā. Mūs uztrauc drusku rādītājs par to, ka maza daļa cilvēku ir norādījuši, ka būtu gatavi iegūt naudu, pārkāpjot likumus.”

To, ka savam labumam varētu veikt kādus finanšu noziegumus, atzinuši 32% respondentu. Šie dati arī esot viens no iemesliem, kādēļ sabiedrības izglītošanas kampaņas “Nozieguma pēdas nevar atmazgāt” izstāde nonāk arī reģionos, šoreiz – Valmieras integrētajā bibliotēkā. Tā vēsta par biežākajām naudas atmazgāšanas formām: narkotiku tirdzniecību, korupciju, krāpšanu, terorismu un cilvēktirdzniecību. 

Selga: “Ja mēs skatāmies uz kara tendencēm, ir vairāk mazākaizsargātu personu Eiropā, it īpaši mūsu reģionā. Paaugstinās risks, ka varētu notikt cilvēku tirdzniecība. Valsts policijai un tiesībaizsardzības iestādēm sadarbojoties ar FID, ir bijušas veiksmīgas operatīvās darbības, kur esam atraduši šādas nelikumīgas cilvēktirdzniecības iniciatīvas, tāpēc domājam, ka riski ir paaugstināti.”

Jāpiemin, ka pērn FID saņēmis vairāk nekā 6300 ziņojumus par dāžadiem aizdomīgiem darījumiem un kopumā iesladēti ap 357 miljoni eiro.  


Foto: Freepik; ilustratīvs