O. Kalpaka muzejā top vērienīga brīvdabas ekspozīcija

Oskara Kalpaka muzejs Saldus novadā stāsta par Latvijas brīvības cīņām un pulkveža kara gaitām. Šobrīd tā apkārtnē notiek vērienīgi būvniecības darbi, kas esošo muzeju papildinās ar plašu brīvdabas ekspozīciju: kaujas priekšposteni, tranšeju sistēmu, transporta un bruņojuma elementu novietni un interaktīvām spēlēm. Tā būs vērsta uz stāstu par Latvijas mūsdienu karavīru, armijas un Zemessardzes veidošanos pēc neatkarības atgūšanas.  

Pie Oskara Kalpaka muzeja Saldus novada Airītēs notiek plaši būvniecības darbi. Te aptuveni sešu hektāru platībā tiek veidots Latvijas armijas un latviešu karavīru brīvdabas muzejs. Pašlaik norit pirmā kārta – senās klēts pamati atrakti, uz tiem tiks veidota mākslinieciska instalācija, kas stāstīs par Latvijas karavīru dažādos 20. un 21. gadsimta militārajos konfliktos. Tūlīt aiz tā jau redzams attīrīts laukums, kas pārtaps par kaujas priekšposteni, kādā mūsu karavīri uzturējās dažādās misijās, piemēram, Afganistānā, Irākā. Oskara Kalpaka muzeja vadītājs Roberts Sipenieks stāsta: “Kaujas priekšpostenis sastāv no munīcijas noliktavas, no transportlīdzekļiem, artilērijas, mīnmetēja pozīcijām, barakas, kurā ir ekspozīcija par karavīra dzīves apstākļiem, torņa, kur būs iespēja apmeklētājiem teritorijā ar ainavu tālskati meklēt pretinieku.” 

Tikai pamati ir palikuši no oriģinālās saimniecības ēkas, tā bija tik sliktā stāvoklī, ka bija jānojauc pavisam. Tās koka detaļas, kuras saglabājušās labi, ēkā atliks atpakaļ. Šeit pēc uzbūvēšanas būs ekspozīciju zāle, vieta vēsturiski zinātniskām spēlēm. Nākamajās kārtās taps tranšeju sistēma ar bunkuru un dažādām ieroču pozīcijāmm militārā transporta novietne. Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta “Airītes” ir viena no divām Latvijas Kara muzeja filiālēm. Latvijas Kara muzeja direktores vietnieks Juris Ciganovs: “Tas ir visvērienīgākais projekts. Protams, ir pietiekami vērienīgas ekspozīcijas, kas ir Rīgā, galvenajā ēkā. Bet no tāda apjoma redzamības ziņā - ļoti vērienīgs objekts. Tad vēl ir jūras lielgabali. Tos uz pirts vietas iezīmēja.” 

Šobrīd militārā transporta un aprīkojuma novietne izstāde ir izveidota militārajā poligonā “Mežaine”. Tomēr te tā nav pieejama plašākai sabiedrībai, tāpēc plānots, ka daļa no šeit esošā nonāks muzeja novietnē. Roberts Sipenieks: “Visu šo infrastruktūru apaudzēsim ar muzejpedagoģiskajām nodarbībām, aktīvu darbošanos brīvdabas apstākļos. Arī šo kaujas priekšposteni - jau šobrīd mēs vīzijās redzam, ka mēs viņu izmantojam gan jaunsargu aktivitātēm, gan arī Pulkveža Kalpaka kadetu skolas kadetu aktivitātēm, jo šī infrastruktūra ir veidota ne tikai kā ekspozīcija, bet arī kā iespēja izmantot dažādām mācībām.”

Pirmajā kārtā būvējamais komplekss sabiedrībai pilnvērtīgi būs pieejams nākamā gada vidū.


#SIF_NVZ2022