Ogrē izstādes vidū laukums ar zemi no Tīnūžiem

Nupat Ogres Vēstures un mākslas muzejā svinīgi atklāja izstādi “Apsolītā zeme”. Tajā apskatāmas Aivara Slišāna fotogrāfijas, kas vēsta par Latvijas vēsturi, notikušajiem kariem un to atstātajām pēdām. Savukārt otra izstādes daļa ir mākslinieka Māra Grosbaha veidotā instalācija. Izstādes vidū ir liels laukums ar zemi, kas atvesta no Tīnūžiem, kur reiz notikušas kaujas. 

“Es braucu ar vilcienu un ieraudzīju, ka deg kūla. Un piepeši likās, ka tā deg tā, kā man vajag manam stāstam. Atceros, ka aizskrēju līdz mājām, paķēru fotokameru un braucu atpakaļ uz to vietu, kur tas notika. Ieraudzīju, ka tiešām tas veids, kā tā uguns iet uz priekšu, diezgan cieši sasaistījās ar tādu kā kara vilni, kas veļas pāri zemei. Un uz tā viļņa paliek iznīcība un pelni,” tā fotogrāfs Aivars Slišāns stāsta par vienu no viņa daudzajiem mākslas darbiem, kas apskatāms izstādē “Apsolītā zeme”. 

Mākslinieks darbus veidojis vairākus gadus. Kā pats atzīst, sākotnējā doma par izstādi ir bijusi pavisam citādāka. Taču, jo vairāk saskāries ar kara atstātajām pēdām, sapratis, ka vēstījums jānodod skaidrs, bez klišejām. “Tas galvenais, ko es faktiski vēlējos skatītājiem pateikt, ir ļaut viņiem aizdomāties par to, kas īsti ir zeme un ko nozīmē šie vārdi – mūsu zeme, tēvzeme – un kāpēc tieši mūsu zemē ir tik daudz šo atstāto pēdu.”

Līdzīgi domājis arī otrs izstādes mākslinieks Māris Grosbahs. Viņš ir atvedis zemi no Tīnūžiem, kur notikušas kaujas, lai nodotu skatītājiem vēstījumu – kara liecības sastopamas ir it visur, tikai tās jāmāk saskatīt. “Mani vienmēr ir suģestējis tas zemē, ko mēs varam atrast. Tur ir tās laika liecības, nospiedumi, kaut kādi mežu zvēru pārskrējieni, pēdas. Un, teiksim, šeit nav uzskatāmi, ko es varbūt arī negribēju, ka ir kādi šāviņi un tādas lietas no kara. Bet to, kas tur ir īsti iekšā, to jau mēs tā nezinām.”

Arī izstādes apmeklētājiem redzētie mākslas darbi likuši aizdomāties par zemes būtību un nozīmi. “Ja var lietot vārdu “simbioze”, tad, es domāju, tas šeit ir viss pilnā mērā izpaudies. Un arī tas, kā pats fotogrāfiju autors teica, ka šis zemes jēdziens ir tik plašs, bet tajā pašā laikā katram tik ļoti intīms, saprotams un uztverams jēdziens.”

Mākslinieki atzīst, ka izstādē vēlējušies apmeklētājiem likt aizdomāties arī par karu Ukrainā. Izstāde skatāma līdz 21. martam.