Ogrē turpinās sociālā uzņēmējdarbība ēdināšanas jomā

Jau četrus gadus Latvijā darbojas sociālo uzņēmumu likums. Tā galvenais mērķis ir ar uzņēmējdarbības palīdzību risināt kādu sociālo problēmu. Visvairāk šobrīd Latvijā esošo sociālo uzņēmumu risina darba integrācijas jautājumus, nodrošinot darba vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Salīdzinoši neliela interese ir par ēdināšanas uzņēmumiem. Šobrīd Latvijā reģistrēti pieci, viens no tiem Ogrē, kur ar pašvaldība atbalstu atkārtota konkursa kārtībā komersantam bezatlīdzības lietošanā nodotas atjaunotas kafejnīcas telpas. 

Ogrēnietis Edijs pirms gada atgriezās Latvijā, vairākus gadus viņš strādāja un mācījās Lielbritānijā. Tur piedzīvoja smagu autoavāriju, kā rezultātā guva mugurkaula traumu, tagad viņa darba iespējas ir ierobežotas. Bet šobrīd viņš apgūst bārmeņa iemaņas, lai uzsāktu darbu kafejnīcā Ogrē. “Es esmu mēģinājis daudz kur, bet muguras traumas dēļ nevarēju strādāt, atteica, jo man izglītība ar tāda, kā ir - namdaris, par kuru es nestrādāšu.”

Šobrīd kafejnīcā, kas ir reģistrēta kā sociālais uzņēmums, jau pusotru mēnesi strādā divi cilvēki ar īpašām vajadzībām. Inese un Andris uzsver - tā ir iespēja gan nopelnīt papildus finanšu līdzekļus, kā arī socializēties. 

Uzņēmums “Zelta liepa debesu bļodā” pašvaldības izsludinātajā konkursā ieguva uz desmit gadiem bezatlīdzības lietošanā kafejnīcas telpas pilsētas centrā, apņemoties pusi no personāla nodarbināt cilvēkus ar īpašām vajadzībām. “Mēs esam iegādājušies dažas planšetes, ar ko šiem cilvēkiem būs vieglāk strādāt, planšetēs cilvēks varēs pasūtīt ēst, nebūs jāpieraksta ar roku,” saka Kristaps Zagorskis, kafejnīcas “Pie Zelta liepas debesu bļodā” saimnieks.

Šis uzņēmums gan ir jau otrais, kas saimnieko kafejnīcas telpās. Ogres pašvaldībai nācās ar iepriekšējo līgumu lauzt, jo netika izpildītas saistības. Pašvaldībā norāda - tas lika vēl striktāk vērtēt otrās kārtas dalībniekus. “Šajā te sarunā konkursa ietvaros tas arī nostiprinājās, ka uzņēmējam ir jāstrādā roku rokā ar pašvaldību. Te nav runas par atbalsta mehānismiem, bet par sabiedrības informēšanu, par šo personu piesaisti,” pauž Dana Bārbale, Ogres novada pašvaldības izpilddirektora vietniece.

Šobrīd Latvijā no reģistrētajiem 209 sociālajiem uzņēmumiem aktīvi darbojas 189, no tiem vien pieci ēdināšanas jomā. Kā skaidro Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācijā, pašvaldībām ir liela loma, lai konkrētā novadā attīstītos sociālā uzņēmējdarbība, par ko liecina arī Ogres pašvaldības pieredze. “Mēs redzam tiešām, ka, kopš Ogre ir izteikusi šo te atbalstu sociālās uzņēmējdarbības jomai, tieši Ogres novadā reģistrēti jauni sociālie uzņēmumi. Un tajā vietā arī rodas šī te vilkme un vēlme radīt jaunus sociālos uzņēmumus,” atzīst Regita Zeiļa, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.

Latvijā sociālā uzņēmuma likums ir spēkā no 2018. gada. Pēc sociālas uzņēmējdarbības asociācijas datiem teju 30% uzņēmumu darbība saistīta ar darba integrāciju, 20% ar izglītību un 17% ar sportu, veselību un medicīnu. 


Foto: Freepik