Ogres bibliotēka – lielākā koka konstrukciju pasīvā ēka Latvijā

Ogres Centrālās bibliotēkas ēkas projekts ir starp vienpadsmit šī gada Latvijas Arhitektūras gada balvas finālistiem. Ēkas būvniecībā izmantoti 800 kubikmetri koksnes. Tās dizains veidots, domājot par Ogri kā kūrortpilsētu. Jaunā Ogres Gaismas pils, kā to jau iesaukuši vietējie, durvis vēra šonedēļ.

2019. gada oktobrī Ogres centrā tika demontēta vecā Ogres bibliotēkas ēka, kas darbojās bijušā bērnudārza telpās. Savukārt šonedēļ durvis turpat vērusi jaunā centrālā bibliotēka, kas ir lielākā pasīvā publiskā koka konstrukciju ēka Latvijā.  

Jaunās Ogres centrālās bibliotēkas ēkas projekta autors ir nu jau bijušais Rīgas Tehniskās universitātes students Rūdis Rubenis. Ēka ir viņa diplomdarbs. “Tā būtība šajā projektā bija tas, ka mēs centāmies to veidot kā tādu kopienas sabiedrisko centru. Kā tādu mājīgu vietu, lai te būtu tāda vasarnīcas sajūta, ka tu atnāc un jūties kā ciemos. Tu vari atnākt ar ģimeni vai sarunāt tikšanos ar draugu šeit. Un ir vairākas vietas bibliotēkā, kur tev nav jābūt obligāti klusam, kur vari brīvi sarunāties ar citiem cilvēkiem.” 

“Iepriekš nebija tāda opcija, vismaz nebija tādas vēlmes ilgāk uzturēties bibliotēkā. Bet, ja tāds ir mērķis bibliotēkā - piesaistīt lasītājus -, noteikti ir,” pauž Elīna, bibliotēkas apmeklētāja.

Uzmanību, ienākot bibliotēkā, piesaista augu siena, kas nodrošina telpās gaisa kvalitāti. Un, domājot par energoefekivitāti, ēkā izvietota patentēta apkures sistēma, kas ražošanā izmanto pilsētas notekūdeņus.  “Tātad - pēc siltummaiņas principa notekūdeņiem tiek noņemti daži grādi siltuma, lai ēku uzsildītu caur siltumsūkņiem, savukārt vasaras laikā attiecīgi daži grādi notekūdeņiem pievienoti, lai ēku dzesētu,” saka Edgars Asars, Ogres novada pašvaldības projektu vadītājs.

Ogres centrālās bibliotēkas projekts iekļauts finālā šī gada "Latvijas Arhitektūras gada balva” konkursā. “Žūrija augstu vērtē to, ka ēkas autori ir ļoti iedziļinājušies, lai arhitektūras un inženiertehniskie risinājumi ēkā būtu ilgtspējīgi. Kas mums arī likās ļoti simpātiski un mūsdienīgi, ka projektēšanas procesā tika iesaistīti arī nākotnes lietotāji - cilvēki, kas nāks un izmantos,” pauž Evelīna Ozola, “Latvijas Arhitektūras gada balvas 2021” atlases žūrijas pārstāve.

Bibliotēkā tiks uzstādīts arī grāmatu pakomāts un robots, kas atbildēs uz apmeklētāju jautājumiem. Bibliotēkas ēkā izvietota arī dzimtsarakstu nodaļa, kas jau aizvadītajā nedēļas nogalē reģistrēja pirmos sešus pārus.