Ogres bibliotēka starp labākajām pasaulē

Šogad, saņēmusi “Latvijas Būvniecības gada balvu”, Ogres centrālās bibliotēkas ēka izvirzīta arī finālam starptautiskajā konkursā “Gada publiskā bibliotēka”. Starp pieteiktajām 20 bibliotēkām no 17 pasaules valstīm četriniekā iekļauta arī Ogre.

Ogres centrālās bibliotēkas ēku atklāja tieši pirms gada. Pasaules arēnā šobrīd ierindota starp četrām labākajām. Tā tika pieteikta starptautiskās bibliotēku asociācijas jeb IFLA konkursam “Gada publiskā bibliotēka”, kur finālā izvirzītas vēl ēkas no Amerikas Savienotajām Valstīm, Dānijas un Saūda Arābijas. Ogres centrālās bibliotēkas pārstāve Aija Bremšmite saka: “Paskatoties mūsu konkurentus, daži ir pavisam iespaidīgi un īpaši. Es teiktu, ka mūsu lielais pluss ir mājīgums. IFLA kā organizācija mīl izcelt arī to, ka bibliotēka sadarbojas ar pilsētu - pilsētu kā vēsturisku un kultūras objektu. Es domāju, ka mūsu bibliotēka noteikti ir centriņš Ogrē, kas turklāt atskaņo arī vēsturiskās nianses, jo koka arhitektūra, arhitekti Valdis Onkulis un Rūdis Rubenis ļoti centušies izzināt pilsētas vēsturi un atskaņot šajā ēkā tās nianses.”

Ogres centrālās bibliotēkas ēkas būvniecībā pamatā izmantots koks. Tā ir pasīvā ēka jeb ēka ar nulles enerģijas patēriņu, kur līdz pat 80 procentiem tiek izmantots dabiskais apgaismojums un apkures sistēma ir kanalizācijas notekūdeņi. Kā ReTV norāda viens no ēkas arhitektiem Rūdis Rubenis, pirms tās celtniecības veikts vērienīgs darbs, apzinot sabiedrības vēlmes un skatījumu par bibliotēkas lomu ikdienā. Salīdzinājumā ar citiem konkursa finālistiem, kur ēkas izceļas ar vērienīgumu, Ogre līdzi nes vēsturisko stāstu. Ogres bibliotēkas ēkas arhitekts Rūdis Rubenis: “Tā noteikti ir viens no tādiem visinovatīvākajiem mēģinājumiem, kas meklē tālāk šo ceļu, kā pieiet vides jautājumiem, vienlaicīgi arī iekļaujoties apkārtējās vizuālās vēsturiskās vides kontekstā.”

Šobrīd bibliotēka gatavojas konkursa finālam, kas norisināsies jūlija izskaņā Dublinā. Kā ReTV atzīst speciālisti, būt finālistiem jau ir daļa no uzvaras, jo tas līdzi nes arī vērienīgu starptautisko atpazīstamību. “Ārzemju viesi, kas pie mums brauc, saka, ka Latvijā Ogre ir ļoti apzināti jāveido kā tūrisma mērķis. Cilvēki nevis brauc uz Rīgu, bet brauc uz Ogri, un bibliotēka noteikti ir viens no punktiem, kuru apmeklēt un ieraudzīt to, cik te viss ir moderni,” stāsta Aija Bremšmite.

Kā ReTV norāda Latvijas Bibliotekāru biedrībā, kas mudināja Ogri startēt konkursā, šis ir unikāls gadījums, kad šāda starptautiskajā konkursa finālā tiek virzīta ēka no Latvijas. “Tie laiki, kad deviņdesmitajos gados braucām un atvērtām mutēm skatījāmies, kā citās valstīs strādā, vairāk vai mazāk kritiski šeit ieviesām, ir pagājuši. Latvijas bibliotēkās strādā ļoti augstā līmenī, var pie mums braukt un mācīties. Un Ogre tam ir ļoti spilgts piemērs,” uzsver Latvijas Bibliotekāru biedrības priekšsēdētāja Māra Jēkabsone.

Ogres centrālās bibliotēkas ēka šogad saņēma “Latvijas Būvniecības gada balvas 2021” “Grand Prix”.