Ogu audzētāji prognozē labu ražas gadu

Pēdējo nedēļu vēsie un lietainie laika apstākļi ogu audzētājiem ražas nebojā, jo karstuma vilnis, kas jūnijā bija jūtams Latvijā, bija saaudzējoši īss. Ja lietus turpināsies, tas gan bojās ogu kvalitāti, tomēr audzētāji atzīst, ka šobrīd ir tipiski Latvijas vasaras laika apstākļi, kas sola labu ražas gadu.

Talsu novada zemnieku saimniecība “Mazkuģnieki 2” ir vieni no retajiem vasaras aveņu audzētājiem Latvijā, jo tās prasa lielu roku darbu, kam ne visi vairs gatavi. Šobrīd saimniecība svin 20. jubileju ar pirmo Ogu festivālu Vandzenē, taču to iztraucēja pamatīgs lietus. Tāpat kā tas pirmo reizi saimniecības vēsturē par nedēļu aizkavējis ražu. Ja lietus turpināsies – tas mainīs arī ogu kvalitāti. “Tā nav tirgus prece vairs. Kļūst tādas plankumainas, rētainas. Tur, kur uzpil pilīte ūdens, ja uzspīd saule – tā ir kā spogulis. Saule apdedzina viņu. Tad paliek rētiņa un plankumaina avene. Protams, arī nenogatavojas vairs tā,” saka z/s “Mazkuģnieki 2” īpašniece Laura Lormane.

Lai ogas nepaliktu uz lauka, saimniecība samazina apjomus – audzē tik, cik spēj nolasīt un pārdot. Ogas, ko pabojā lietus, ģimene pārstrādā sulās, biezeņos un saldumos. “Tas, protams, ir darbs, lai to sagatavotu. Visizdevīgāk ir pārdot svaigas, skaistas, saldas un lielas ogas. Bet tā ir alternatīva, lai neiet raža zudumā.”

Kamēr daudzi zemeņu sezonu jau noslēguši, SIA “Lubeco” to vēl turpina, lasot pēdējo šķirni “Malvīne”. Audzētāji gan atzīst, ka liekā mitruma dēļ katra trešā oga uz lauka jau sabojājusies. SIA “Lubeco” valdes loceklis Dzintars Silgals saka: “Ko mēs tagad izmainām mūsu lasīšanas tehnoloģijā – mēs lasām drusku pazaļākas ogas, kuras pusotras dienas laikā nogatavinām paši dzesētavās. Līdz ar to kaut nedaudz drusku samazinām to puvi.”

Pērn “Lubeco” uz lauka palika puse no ražas, bet šis gads ir salīdzinoši labāks. Tas tāpēc, ka karstuma vilnis bija salīdzinoši īsāks. Arī šobrīd uz nākamajām dienām, kuras sola bez lietus, audzētāji skatās cerīgi – kaut mazliet nolasīt ir vairāk nekā nekas. Arī Latvijas augļu un dārzeņu tirgotāju asociācija novērojusi, ka ražas būs labas, bet cenu kāpumu vienalga neizbēgams. “Šīs novākšanas, transporta izmaksas... Raža būs novākta ar lielām izmaksām, kas zemniekiem jau ir visu šo gadu, sākot no gada sākuma (būvmateriāli, koks, degviela, elektrība, gāze). Viss summējas, zemnieks, saliekot to visu tabulā, redzēs, ka cena ir augstāka,” saka Latvijas Augļu un dārzeņu tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Uldis Jaunzems.

Cik ļoti celsies cenas, šobrīd grūti prognozēt, bet Uldis Jaunzems norāda, ka no gada sākuma augļiem un dārzeņiem jau ir 12,4% sadārdzinājums.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik