Olainē turpinās arheoloģiskie izrakumi

Olainē pirms četriem gadiem atklāja Pirmā pasaules kara izziņas taku, bet izpēte joprojām turpinās. Šovasar arheoloģiskā izpēte notiek divām zemnīcu vietām, kurā piedalās arī astoņi Olaines 1. vidusskolas skolēni.

Pie Jelgavas ielas Olainē atrodas teritorija, kas glabā neskaitāmas vēstures liecības. Vairāk nekā hektāru lielā teritorija, kurā mūsdienās aug daudz lielu koku, divdesmitā gadsimta sākumā bijusi karavīru mītnes vieta. “Šeit ir bijusi krievu armijas nometne, līdz ar to šeit uzturējās krievu armijas karavīri pirmā Pasaules kara laikā, tai skaitā arī latviešu strēlnieki. Neatkarības kara laikā varēja īslaicīgi uzturēties gan Latvijas armijas karavīri, gan Bermonta armijas karavīri,” stāsta Māris Ribickis, Olaines vēstures un mākslas muzeja vecākais speciālists, arheologs.

Pirms četriem gadiem šeit atklāts pirmā Pasaules kara izziņas maršruts, bet darbs pie teritorijas izpētes joprojām turpinās. Kopš 2017. gada ik vasaru notiek arī arheoloģiskā izpēte. Kā ReTV norāda Olaines muzeja speciālists Māris Ribickis, apzinātas esot jau astoņpadsmit zemnīcu vietas.

Senākās mītnes, kas datētas jau ar 1915. gadu atrodoties tuvāk pie ceļa. Vienā no tādām arheoloģiskie darbi notiek arī šovasar. Divu arheologu uzraudzībā zemnīcā naski darbojas astoņi Olaines 1. vidusskolas puiši. Puiši gan atzīst, ka darbs nav viegls.

Kā stāsta arheologs Normunds Jerums, pieredze liecinot, ka visinteresantākie atradumi parādoties pēdējā darbu veikšanas dienā, tomēr nekad nevarot zināt, kurā mirklī tiks uzrakts kas interesants. “Pirms pāris minūtēm mēs redzējām, ka, iespējams, parādījās viena no zemnīcas konstrukcijām - vertikālais stabs, kas, iespējams, ir turējis jumta konstrukciju. Līdz ar to mums ir arī kaut kas taustāms palicis. Mēs redzam, ka tur ir bijusi nostiepta stieple ap to stabu. Tas ir viens no elementiem, kas mums palīdz izzināt zemnīcas uzbūvi.”

Arheoloģiskie izrakumi notiks divas nedēļas. To laikā plānots izpētīt divas zemnīcu vietas.