Olimpieši pošas uz Tokiju

23. jūlijā visas pasaule uzmanība būs koncentrēta Tokijai, kurā sāksies XXXII vasaras olimpiskās spēles. Atbildīgajiem startiem Japānā gatavojas arī divi Talsu puses sportisti – smaiļotājs Roberts Akmens un šķēpmetēja Madara Palameika.

Latvijas delegācijā startam Tokijas olimpiskajās spēlēs būs 33 sportisti. Šķēpmetēja, Latvijas rekordiste Madara Palameika par iespēju doties uz olimpiādi uzzināja tikai jūlija sākumā pēc Pasaules Vieglatlētikas savienības oficiālā lēmuma. “Tad, kad uzzinājām, kad nokomplektējās šis olimpiskais sastāvs, tad arī palika vieglāk mazliet, jo visu laiku dzīties pakaļ olimpiskajai ceļazīmei arī bija diezgan izsmeļoši un grūti psiholoģiskāk. Un tagad varbūt ir viens mērķis palicis, viens ceļš. Un, jā, noskaņojums ir labs, un, es domāju, ka mēs esam uz pareizā ceļa,” saka Madara Palameika, šķēpmetēja.

Šķēpmešanā dāmu konkurencē Latvijas karogu kopumā aizstāvēs trīs sportistes: Madara Palameika, Līna Mūze un Anete Kociņa. “Visi gaida medaļas. Protams, mēs kā sportisti vienmēr cīnāmies par medaļām, bet es nekad negribu sevi ielikt tādā rāmī. Tāpēc es vienmēr cenšos pateikt, ka es darīšu visu iespējamo, lai sagādātu sev prieku un arī visiem pārējiem. Parasti olimpiādēs ir tādi pārsteigumi. Un es domāju tāpēc - par pārsteigumu varbūt parūpēšos es,” skaidro Madara Palameika.

Kamēr Madarai šīs būs trešās spēles, 25 gadus vecais smaiļotājs Roberts Akmens savu sapni Tokijā izdzīvos pirmo reizi. Viņš savu ceļazīmi izcīnīja kvalifikācijas sacensībās Ungārijā, šī gada maijā. Pirms atbildīgajiem startiem Roberts treniņus aizvada Lielupes bāzē. Olimpiādē 200 metru smaiļošanas disciplīnā par goda pjedestālu cīnīsies 27 smaiļotāji. Sportistaprāt, galvenais konkurents būs iepriekšējais olimpiskais čempions no Apvienotās Karalistes. “Nu, es domāju, ka viņš arī iet uz to zeltu, bet, nu, jāliek viņam šķēršļus priekšā. Man ļoti labi ir jānostartē, jāizdara viss, ko es varu, un tad - kas zina! Varbūt es varu pacīnīties par augstām vietām. Tā kā būs interesanti,” saka Roberts Akmens, smaiļotājs.

Sava veida talismanu - draudzenes rozā beisbola cepurīti - nāksies atstāt mājās, savukārt enerģisku mūzikas izlasi pirms starta talantīgais smaiļotājs noteikti klausīsies. Viņš atzīst, ka visu izšķirs ne tikai fiziskā sagatavotība un psiholoģiskā noturība, bet arī sīkākās nianses un veiksme.

200 metru smaiļošanas distance ir pamatīgs sprints, kur visu nosaka ne tikai sekundes simtdaļas, bet pat tūkstošdaļas. Šogad nolikums paredz, ka disciplīnā var startēt vairāk sportistu. Tā būs intriga skatītājiem, bet papildus konkurence dalībniekiem. “Viņš ir ļoti talantīgs sportists. Es domāju, ka viņš var parādīt ļoti labus rezultātus ne tikai airēšanā. Nu, vispār viņš kā sportists, kā cilvēks… nu, man paveicās,” pauž Aleksandrs Timoškevičs, treneris.

Roberts un Madara, līdzīgi kā daļa sportistu, uz spēlēm izlidos svētdien, 25. jūlijā. Pirmie starti šķēpmešanā gaidāmi 3. augustā, savukārt smaiļošanā - ceturtajā. Tokijas olimpiskās spēles norisināsies no 23. jūlija līdz 8. augustam.