Olimpiskajā ledus trasē teju 18 stundas ik dienu pavada latvieši

Latvijas cerības Ziemas olimpiskajās spēlēs ir renes sporta veidos, kur stafetes disciplīnā izdevās iegūt bronzu. Tagad iespēja iegūt cēlmetālu trasē ir vairs tikai bobsleja sportistiem. Olimpiskās spēles ilgst mazliet vairāk par divām nedēļām, bet ledus trases būvniecība Pekinā prasīja divus gadus. Tās veidošanā un trases uzturēšanā piedalās arī latvieši.

Olimpiskajā ledus trasē latvieši piedalījās tās veidošanā, taču ar to darbs neapstājas - katru dienu jāveic pienākumi, lai rūpētos par sacensībām atbilstošu ledus kvalitāti. Ēvelēšana no rītiem, robu aizlikšana ar sniegu pēc nobraucieniem - tādi ir latviešu pienākumi olimpiādē, kur darbs sākas sešos rīta, bet noslēdzas pusnaktī. “Oktobrī bija oficiālās treniņu nedēļa, homologācija bobslejam, skeletonam. Mēs trīs nedēļas strādājām divās maiņās, katra maiņa pa 12 stundām. Darba bija daudz, diena bija par īsu, lai visu izdarītu,” pauž Mārtiņš Sausais, Pekinas ledus trases tehniskais direktors.

Mārtiņš Sausais ieņem augstu amatu - viņš ir trases tehniskais direktors, kurš iemaņas ledus veidošanā ieguva Siguldas bobsleja un kamaniņu trasē. Olimpiskajā nobraucienā viņš atbild par ledus kvalitāti un saldēšanas iekārtām. “Kā bobi beidzas, mēs ejam trasē visi ar toveriem, kur piepilda ar sniegu, sajauc ar ūdeni sajauc masu, trase tiek sadalīta, katrs džeks dodas pie virāžas, līmē ciet caurumus. Ja paspēj aizlīmēt, tad pārēvelē pāri,” stāsta Mārtiņš Sausais.

Pasaulē nav daudz meistaru, kuriem ir zināšanas trases veidošanā, bet galvenais ir pilnvērtīga tās uzturēšanā. Olimpiskajās spēlēs strādā seši latvieši, ir palīgi no Krievijas, Francijas, Austrālijas un vietējie speciālisti, kuriem jānodod zināšanas, lai trase pēc sporta foruma vēl pastāvētu. Mārtiņš Sausais: “Katram mazliet citādāka, bet viss sākās iepriekšējās spēlēs. Pirms tam uz Pasaules kausiem tika aicināti meistari no dažādām valstīm, tad lēnām viens ar otru sapazinās, sapazinos ar kanādiešiem. Niša nav milzīga, labos meistarus zini!”

Ledus trases meistaru darbs ir sezonāls, tāpēc vasarā jāmeklē cits arods. Mārtiņš nesen iegādājās treileri, ko pārbūvēja. Vasarā to plānots izmantot kā ēdienu gatavošanas vietu dažādos pasākumos. Ņemot vērā, ka pasaulē ir 18 ledus trases, vairākas no tām izrādījušas interesi par latviešu pakalpojumiem. Pastāv liela varbūtība, ka 2026. gada Ziemas olimpiskajās spēlēs Itālijā trase arī tiks veidota ar latviešu līdzdalību.