Orientējoties Talsos un Valdemārpilī, iespēja atklāt daudz jauna

Dodoties apskatīt vietu, kurā līdz šim nav būts, nereti pirmais pieturas punkts ir Tūrisma informācijas centrs, kas piedāvā plašu apskates objektu un maršrutu klāstu. Talsos un Valdemārpilī izveidota orientēšanās aktivitāte, kurā iekļautas tādas vietas un informācija, kas tūrisma bukletos un pat interneta dzīlēs nav atrodama. Piemēram, kur Talsos bijis pirmais benzīntanks.

Ir jāveic aptuveni 14 kilometri, lai Talsos atrastu visus 27 kontrolpunktus. Šī orientēšanās aktivitāte nav sacensība, tāpēc ikviens var doties punktus meklēt sev vēlamā dienā un laikā. Pilsētas iepazīšanu var veikt arī divās vai vairāk dienās. Ja talseniekiem varētu šķist, ka visu par savu pilsētu zina, tad šī nodarbe pierādīs, ka - nē. Arī orientēšanās aktivitātes veidotājam vairākas lietas bija jaunatklājums. “Kur atradies ir benzīntanks, jo tā vieta tiešām priekš benzīntanka neizskatās piemērota. Es domāju, ka liela daļa talsenieku nezina, ka Talsos būvē bobsleja kamanas, ar ko ārzemnieki ir ieguvuši zelta medaļas olimpiādēs. Tas arī man bija pārsteidzošs fakts,” stāsta Aigars Vārna, OK “Ziemeļkurzeme” vadītājs.

Kartes ar kontrolpunktiem un instrukcijām, kā strādāt ar nepieciešamo aplikāciju, iespējams iegūt Talsu tūrisma un informācijas centrā. Ielādējot aplikāciju un izpildot norādījumus, ir vienkārši jāmeklē atzīmētos punktus kartē. Pieejot tiem pietiekami tuvu, telefons pats tos piereģistrēs un parādīs informāciju par vietu, kas sameklēta. “Tur ir ņemti dažādi vēsturiski fakti, ir par sportu dažas lietas. Ir vecāki fakti, ir jauni. Daļa ir ļoti tādi pat neticami, varētu teikt, fakti. Liekas aizraujoši uzzināt kaut ko tādu interesantu un nezināmu par attiecīgo vietu. Jauniešiem tā varētu būt arī vēstures stunda,” pauž Aigars Vārna, OK “Ziemeļkurzeme” vadītājs.

Vēsturiskos faktus par Talsiem Aigaram Vārnam palīdzēja atrast vēsturniece Antra Grūbe, savukārt maršrutam, kas šobrīd top Valdemārpilī, informāciju sagatavoja Tūrisma centra darba organizatore. “Katra šī Latvijas mazpilsētiņa kaut kādus noslēpumus glabā, kaut kādu šarmu viņas glabā. Un man liekas, ka šīs mazpilsētiņas ir pašas, pašas interesantākās vietas, ko apmeklēt,” saka Inguna Metuzāle, Valdemārpils Tūrisma informācijas centra darba organizatore.

Valdemārpilī būs iespēja uzzināt, kāpēc tā kādreiz dēvēta par Sasmaku, kur atradusies maizes ceptuve vai zirgu staļļi. Un izrādās, ka reiz Valdemārpils bijusi ebreju pilsēta, arī šo faktu sīkāk būs iespēja izpētīt orientēšanās laikā. “Nebija tik viegli atrast tos punktus. Daudzas ir tādas senākas lietas. Atrodot šos punktus, būs iespēja apskatīties, kas tad ir atradies šajā te vietā. Man arī nemaz dažus punktus nebija tik viegli atrast,” stāsta Inguna Metuzāle.

Talsus iepazīt citādāk var jau tagad, bet līdz Valdemārpils izzināšanai vēl nedaudz jāpagaida, jo tiek veikti pēdējie darbi.