Ornitologi aicina ierakstīt putnu balsis; dati tiks izmantoti vērienīgā projektā

Apkopojot datus trešajam Latvijas ligzdojošo putnu atlantam, Latvijas Ornitoloģijas biedrība aicina sabiedrību iesaistīties, iesūtot pašu veiktus putnu balsu audioierakstus piecu minūšu garumā. Iegūtie dati tiks izmantoti vērienīgā piecgades projektā - ar mērķi konstatēt izplatību visām Latvijā ligzdojošām putnu sugām.

Irina ar meitu Madaru ir vienas no akcijas dalībniecēm, kuras dodas dabā, lai ierakstītu putnu balsis. Divu gadu laikā viņas ornitoloģijas biedrībai nosūtījušas teju 50 ierakstus.

Vērtīgākie ieraksti ir pirmajās četrās stundās pēc saullēkta, divās - pirms saulrieta, tāpēc ar viņām norunātajā vietā Madonas novadā tiekamies septiņos no rīta. “Izbraucām apmēram 5.50 no mājas. Piecelties ir grūti, bet pēc tam ir jautri. Tas ir kopā pavadīts laiks, var iepazīt daudz putnus,” stāsta Madara Mālniece, akcijas dalībniece.

“Izvēlamies tās vietas, kur dabas datos, atlanta kartē ir mazāk apsekots. Skatāmies, lai tas ieguldījums būtu lielāks. Mēs tik labi nepārzinām putnu balsis, tāpēc skatāmies “putnubalsis.lv”, paklausāmies un izpētām,” saka Irina Mālniece, akcijas dalībniece.

Irina ar meitu izmanto arī jauno grāmatu “Putnu noteicējs”, kurā var pārliecināties, vai tiešām redzēts tas, ko domā. Būtiska ir arī vietas izvēle. Vislabāk ir tur, kur robežojas vismaz divi biotopi. Tā ir, piemēram, viensēta ar lauku, ciems ar mežu, skaidro Latvijas Ornitoloģijas biedrībā (LOB), jo šajās vietās ir lielāka putnu daudzveidība. “Lielākā daļa ligzdotāju ir arī gājputni. Viņi pakāpeniski atlido uz Latviju. Tie putni, kuri sāka dziedāt martā vai aprīļa sākumā, šobrīd maija ierakstos var būt pat nedzirdami. Mums ir vēl dažas ķauķu sugas, kuras vēl nav atlidojušas. Vienā vietā aicinām veikt ierakstus ik pa divām nedēļām,” saka Andris Dekants, ornitologs, LOB projektu vadītājs.

Jāpiebilst, ka audioierakstus var nosūtīt līdz pat jūnija beigām, obligāti norādot datumu, laiku un lokāciju, kur tas veikts.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik