Ostins: ASV atbalsts Baltijas valstīm ir nelokāms

ASV atbalsts Baltijas valstu brīvībai un suverenitātei ir nelokāms, vizītes laikā Tallinā ceturtdien apliecinājis ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins.

"Šodien vēlos Igauņu tautai nepārprotami pateikt vienu - ASV joprojām nelokāmi atbalsta mūsu sabiedroto Baltijas valstu brīvību un suverenitāti. Mēs esam vienoti ar jums, lai atturētu un atvairītu jebkādus draudus mūsu kopīgajai drošībai," preses konferencē Tallinā uzsvēra Ostins.

Viņš apliecināja, ka ASV atbalsts Igaunijas drošībai tiek sniegts bez jebkādiem nosacījumiem. Kā piemēru Ostins minēja ASV kontingenta pastāvīgo klātbūtni Igaunijā un augstas mobilitātes artilērijas raķešu sistēmu (HIMARS) izvietošanu.

Krievijas iebrukums Ukrainā parāda, ka brīvību nevar uzskatīt par pašsaprotamu, uzsvēra ASV aizsardzības ministrs, piebilstot, ka Igaunija to ļoti labi zina no savas vēstures.

Ostins paziņoja, ka ASV ir izpildījušas savus solījumus Baltijas valstīm.

Viņš atgādināja, ka pirms Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā Vašingtona bija solījusi, ka ASV spēki Igaunijā būs nākamajā dienā pēc kara sākuma.

"Un tā bija. Un mēs šeit bijām pirmie. Mēs nopietni domājam katru vārdu, ko pasakām, un arī turpmāk izpildīsim savas saistības," norādīja Ostins, uzsverot palīdzību, kas sniegta Igaunijai.

"Jūs esat piedzīvojuši tiešu Kremļa agresiju, un tagad esat bijuši līderi palīdzības sniegšanā Ukrainai. Ņemot vērā ekonomikas apmēru, Igaunijas sniegtā militārā palīdzība Ukrainai ir lielāka nekā jebkuras citas pasaules valsts palīdzība. Jūs esat pieņēmuši grūtus lēmumus, lai palīdzētu ukraiņiem saņemt atbalstu, kas viņiem nepieciešams pašaizsardzībai. Tādēļ es pateicos jums par līdera lomas uzņemšanos. Tas ir patiešām spožs piemērs citām valstīm," Igauniju uzteica ASV aizsardzības ministrs.

Vienas dienas vizītes laikā Ostins ceturtdien tikās ar Igaunijas premjerministri Kaju Kallasu un aizsardzības ministru Hanno Pevkuru,

Ostins un Pevkurs trešdien Briselē piedalījās NATO aizsardzības ministru sanāksmē, kur tika runāts par atbalstu Ukrainai un NATO savaldīšanas un aizsardzības pozīciju stiprināšanu.


Foto: Paula Čurskte/LETA