Ovīšos atklāta laimes pastkaste

Ventspils novadā dzīvo viena no lielākajām Latvijas lībiešu kopienām un tagad Ovīšu ciemā, kas ir viens no lībiešu krasta mazajiem ciemiem Ziemeļkurzemē, atklāta Laimes pastkaste. Ne tikai ciema iedzīvotāji, bet ikviens, kas nokļūst Ovīšos, var atcerēties kādu  savu laimes mirkli un iemūžināt to vēstulē, ko pēc tam iemet  Laimes kannā.                                   

Ovišu ciems Ventspils novadā pirms 2.Pasaules kara varēja lepoties ar 52 saimniecībām, bet nu te ir vien ap desmit māju. Būšot vairāk, jo tukšajās sētās atgriežas kā mantinieki, tā vasarnieki. Pirms pieciem gadiem ir nodibināta ‘’Ovīšu draugu kopa’’ ar 25 aktīvistiem,  ar kuru  palīdzību realizēta ideja: ikviens Latvijā, atbraucot uz  piejūras ciemu Ziemeļkurzemē, var atstāt savu vēstuli Laimes pastkastē: 

Kā stāsta Ovīšu “Draugu kopas’’ aktīvists Rauls Vēliņš: “Katram mēs liekam padomāt: kas manā dzīvē bija laimīgs!? Un tā apstāšanās un padomāšana  jau vien raisa to, ka kaut kas laimīgs vēl notiks! Un, tad pēc kāda laika, varbūt pēc 100 gadiem, tie Ovīšnieki , kas šeit būs – brīnīsies: kāda viņiem bija Laime! Cik laimīgi viņi dzīvoja!’’

Ideja par kādu laikmeta zīmi Lašu placī iesniegta pašvaldības ideju konkursam ‘’Es savam novadam’’, un ar ļoti minimāliem līdzekļiem, kopīgu talkošanu un Popes muižas biedrības dāvinājumu - vecajiem muižas dakstiņiem, kopīgi radīta šī būve.  Ovīšu “Draugu kopas’’ aktīviste Iveta Bādere atklāj procesa gaiotu: “Lēnītēm. Pamazām. Kā kamolītī tinam dziju, tā kamolītis veidojas liels. Tā arī mūsu ciemā ar norisēm viss notiekās!  Ir lielais projekts par šo Lašu placi. Nosaukums ‘’Lašu placis’’ arī radies vēsturiski. Te tirgojušies piekrastes zvejnieki.”

“Laimes pastkastei” vecajā piena kannā  ir simboliska nozīme. Ciema iedzīvotāji paši ir savas laimes kalēji ne tikai pārnestā, bet tiešā nozīmē. Pastkastes saturs tikšot  publicēts Ovīšu kopas mājas lapā katru nedēļu -  kā laikmeta liecības un ikviena Ovīšu ciema apmeklētāja ļoti privātie stāsti par laimi. 

Ovišu draugu kopa šos Ziemassvētkus sagaida ar pārliecību, ka kopā var daudz. Un  jaunajā gadā, jau plāno nākamo kopīgi paveicamo darbu. Draugu kopa   ir iecerējusi robežzīmes uzstādīšanu, lai atgādinātu, ka  tieši šī ir vieta, kur ventiņu zemes pāriet lībiešu vēsturiskajās teritorijās. 


Foto: Kurzemes TV