Pabalstiem un energoresursu cenu segšanai valdība papildus novirza 250 miljonus eiro

Sabiedrisko pakalpojumu regulators ik mēnesi ziņo, ka dažādās Latvijas vietās gaidāms siltumenerģijas cenu kāpums. Vēl decembrī elektroenerģijas cenas biržā sasniedza vēsturiski augstāko atzīmi, pamatīgi ietekmējot arī daudzu iedzīvotāju maciņus. Valdībā vien tagad tapis 250 miljonus vērts plāns, kā iedzīvotājiem palīdzēt segt augstās energoresursu izmaksas. Ko tas paredz? Kā to vērtē iedzīvotāji?

Šobrīd paredzēts, ka valsts gan iedzīvotājiem, gan arī uzņēmējiem līdz maijam kompensēs elektrības sadales tarifu un obligātās iepirkuma komponentes izmaksas. Nākamais atbalsta veids paredz izmaksāt 50 eiro pabalstu ģimenēm par katru bērnu, tai skaitā studējošiem līdz 24 gadu vecumam. Valmieras ielās uzrunātie bērnu vecāki atzīst, ka ģimenes budžetā tas būs zināms atspaids. “Vismaz kaut kas, bet baigi jau nenosegs, jo tāpat izdevumi daudz lielāki. Elektrība aug. Bērnam arī ēst gribas. Tas ir vismaz kāds piliens jūrā,” saka Kristīne, valmieriete.

“Neteiksim, ka pamatīgi, bet jūt. Tāpat arī veikalā cenas, elektrība dārgāka, īres maksa dārgāka. Tas būs atbalsts,” saka Iveta, valmieriete.

“Mēs īsti neizjūtam pagaidām, bet redzēs, kā būs janvārī tagad. Protams, visiem jau patīk pabalsts, kam tad nepatīk, 50 eiro arī nauda,” norāda Jūlija, Valmieras iedzīvotāja.

“Mums ir pietiekami liela māja, neko diži nemanīs. Jā, kādam varbūt tas ir ļoti svarīgi, es varu runāt tikai par savu ģimeni, neko tur prātīgu nenosegs, viss ir uz elektrību,” saka Arta, Valmieras novada iedzīvotāja.

Seniori un invalīdi šos četrus mēnešus papildus saņems 20 eiro. Tiesa gan - Valmieras ielās satiktie ļaudis par šādu atbalstu izsakās visai skeptiski, seniori jūtas pat nedaudz aizvainoti. “Ja viņiem būtu jāizdzīvo un jāiet caur aptieku, tad viņi saprastu, ko nozīmē, lai pabrauc visi uz laukiem, paskatās, kā reģionos dzīvo. Viņi tik domā, ka visiem te ir datori. Atmet tikai 20 eiro,” saka Irēna, Dikļu pagasta iedzīvotāja.

Valsts kompensēs arī ekstrēmu gāzes izmaksu pieaugumu mājsaimniecībām, kā arī siltumenerģijas izmaksu kāpumu centralizētās siltumapgādes klientiem. Viens no lielākajiem izmaksu kāpumiem ir Daugavpilī. Daugavpilietis Roberts Verza šādu palīdzību vērtē atzinīgi. “Tie, kas stipri daudz nepelna, protams, sajuta. Man kā vienistabas dzīvoklis, stipri pacēlās, kaut kur uz 20 eiro, tiem, kam divistabas, trīsistabas, tiem uz 100 un vairāk pacēlās. Es domāju būtu, kam tieši.”

Vēl valsts šogad iecerējusi sniegt atbalstu iedzīvotājiem, lai gāzes apkures katlus varētu nomainīt pret citām videi draudzīgām apkures ierīcēm vai mājoklī uzstādīt saules baterijas. Šo jautājumu gan valdībā varētu skatīt tuvākā mēneša laikā. Šādu piedāvājumu pozitīvi vērtē privātmāju iedzīvotāji Valmierā.

Par vadības pieņemtajiem atbalsta mehānismiem energoresursu cenu kompensēšanai šonedēļ vēl lems Saeima. 


Foto: Freepik