“Palikt pašam”. Izstāde Ģ. Eliasa muzejā

Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzejā atklāta tekstilmākslinieces Vijas Jansones darbu izstāde. Vija Jansone savu ceļu mākslas pasaulē meklēja laikā, kad tekstilmāksla tikai attīstījās. Viņas profesors Rūdolfs Heimrats, kas uzskatāms par tekstilmākslas pamatlicēju, atbalstījis viņā mītošo novatorismu, tāpēc darbos apvienotas dažādas tehnikas un materiāli, bet no filozofa Roberta Mūka nākusi atziņa, ka vienmēr var un vajag palikt pašam.

Ziemas spelgonī Jelgavas Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja izstāžu zālē valda silts noskaņojums, ko rada tekstilmākslinieces Vijas Jansones darbi. Māksliniece vienmēr uzskatījusi, ka kultūras pamats ir tautas tradīcijas, bet viņa vienmēr bijusi sava ceļa gājēja. Tāpēc klasiskos gobelēnus nomainījušas dažādas tehnikas, bet visbiežāk redzama mezglošana. “Es vienkārši izmēģinājuma pēc atradu iespēju strādāt ar linu auklām. Man ļoti patika pelēkais linu tonis, un šie darbi ļoti iepatikās manam profesoram Rūdolfam Heimrātam. Viņš mani ļoti atbalstīja un veicināja, lai es paliktu pie tās tehnikas, un tāda es aizgāju pasaulē uz lielajām izstādēm. Tādu mani atpazina.”

Par izstādi Eliasa muzejā māksliniece saka, ka tā vairāk esot retrospektīva izstāde, kurā apkopoti dažādos laikos veidotie darbi. Vijas kundze atklājusi, ka senākajam izstādē aplūkojamajam darbam šogad aprit 40. gadskārta. “Tas ir pīlādzis manā uztverē. Toreiz mēs ļoti ilustratīvi savus darbiņus taisījām. Tas bija pirms 40 vai pat vairāk gadiem, kad tekstilmāksla sāka veidoties Rūdolfa Heimrāta vadībā. Tekstildarbi bija ļoti ilustratīvi.”

Izstādē pavīd arī pa kādam gobelēnam, kur aušana apvienota ar mezglošanu. Laika gaitā mainījušās arī tēmas. Vienā no pēdējo gadu darbiem tekstilmāksliniece atainojusi zudušo ciematu. Iepatikusies arī japāņu filozofija. Garajā darba mūžā bijis laiks, kad vairāk pievērsusies pedagoģijai, tomēr māksla uzvarējusi. Vien šaubas bijušas par iekļaušanos jauno mākslinieku vidē. Jansone: “Bija tāds interesants aicinājums piedalīties filozofa Roberta Mūka 100-gadei veltītajā izstādē, un tur es uztvēru, ka katrs cilvēks ir citādāks un viņam ir tiesības palikt pašam.”

“Palikt pašam” – tāds nosaukums dots arī Vijas Jansones izstādei, ko uzrunātie klātesošie novērtēja ļoti atzinīgi. Izstāde Jelgavas Ģederta Eliasa muzejā būs aplūkojama līdz 18. februārim.