Pālis pie stūres nav brālis

Pagājušajā gadā pieaudzis to ceļu satiksmes negadījumu skaits, kurus ir izraisījuši autovadītāji, braucot alkohola reibumā. Dzērājšoferu izraisītajos ceļu satiksmes negadījumos pērn gājuši bojā 24 cilvēki. Salīdzinājumam – 2022. gadā bojā gāja deviņi cilvēki. Aicinot cilvēkus nesēsties pie stūres alkohola reibumā, īpašu uzmanību pievēršot lielajam ceļu satiksmes negadījumu skaitam uz vietējiem un lauku ceļiem, Ceļu satiksmes drošības direkcija atklājusi kampaņu “Pālis pie stūres nav brālis”.

Viena no vietām, kur dzērājšoferi jūtas nenotvermi, ir mazāk apdzīvotas vietas un lauku ceļi. Katrs piektais negadījums, kas noticis uz lauku ceļiem un kurā ir cietuši vai gājuši bojā cilvēki, saistīts ar transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā. Valsts policijas pārstāve Sabīne Irbeniece-Česle: ““Mazie lauku rajoni ir problemātiski. Pieņemu, ka cilvēks savā galvā domā, ka nekas traks nenotiks. Esmu iedzēris. Tepat aiz stūra aizskriešu līdz vietējam veikalam. Pēc iespējas vairāk ir nepieciešams uzrunāt sabiedrību. Ne tikai svētku laikā, bet arī ikdienā.”

Lai arī jau vairāk nekā pusotru gadu par braukšanu reibumā, ja autovadītājam ir vairāk nekā 1,5 promiles, tiek piemērota arī kriminālatbildība, joprojām policija pieķert tik stipri apreibušus autovadītājus. Ceļu satiksmes drošības direkcijas valdes priekšsēdētājs Aivars Aksenoks pauž neizpratni, kādēļ, par spīti visiem bargajiem sodiem, šī problēma sabiedrībā aizvien ir liela. “Neskatoties uz bargākiem sodiem, neskatoties uz kriminālatbildību, automobiļu konfiskāciju, diemžēl joprojām, ļoti daudz cilvēki iet bojā negadījumos, kurus izraisa reibumā esoši autovadītāji. Pagājušais gads šajā ziņā bija pavism dramatisks – 24 negadījumos, ko izraisīja autovadītāji reibumā, gāja bojā cilvēki. Parasti katru gadu pirms tam tie bija deviņi līdz desmit. Milzīgs, neizprotams pieaugums pagājušajā gadā.” 

Atbildība par tiem, kuri sēžas pie stūres reibumā, jāuzņemas arī līdzcilvēkiem. Tieši viņi ir tie, kuri, ja ir līdzās, var atrunāt no šādas rīcības vai arī atņemt iereibušajam auto atslēgas. Nepieciešamības gadījumā, meklējot citas iespējas, kā viņu nogādāt mājās. “Mēs esam atbildīgi par cilvēkiem, ar kuriem ejam ballēties. Ja viņš ir sakarīgs un dzēris, sāk virpināt galvā domu par braukšanu dzērumā, mēs esam tiesīgi viņam atņemt gan atslēgas, gan izolēt nevardarbīgā veidā vai arī vardarbīgā. Bet vienkārši nepieļaut, ka viņš tā dara. Es ticu, ka viņš otrā dienā pateiks – paldies. Samešanās taksim ir laba ideja. Vai atrast kādu, kas aizvedīs. Iesēdināt auto aizmugurējā sēdeklī. Tā ir laba doma. Mēs esam līdzatbildīgi viens par otru,” saka radio personība Sanda Dejus.

Kā ierasts, arī šajos svētkos Valsts policija pastiprināti uzraudzīs ceļu satiksmes dalībniekus, kā arī rīkos pastiprinātas pārbaudes, lai kontrolētu, vai vadītāji pie stūres nav sēdušies reibumā, un novērstu, iespējams, traģiskus negadījumus.