Pandēmijas laikā liels pieprasījums pēc galda un prāta spēlēm

Aizraušanās ar dažādām galda spēlēm daudzās mājsaimniecībās ievieš prieku, kā arī ir lieliska izklaide un veids, kā atvilkt elpu – tā atzīst iedzīvotāji.

Galda spēļu veikala vadītājs Arvils Ozoliņš stāsta, ka vislielākais interešu pieplūdums bijis tieši pavasara ierobežojumu laikā. Viņš atzīst, ka uz ziemu ir grūti izvērtēt, kas ir pandēmijas iespaidā un kas Ziemassvētku dāvanu drudzis.

Mazs dalībnieku skaits – tādas galda spēles pandēmijas laikā tiek pirktas visvairāk. Galda spēļu tirgotāja “Brain Games” pārstāvis ReTV ziņām atzīst – uzņēmums gadā notirgo tūkstošiem spēļu, kā arī pat puzlēm, atšķirīgi no citiem gadiem, ir lielāka piekrišana.  

Arvils Ozoliņš stāsta, ka ļoti iecienītas ir klasiskās spēles, kā, piemēram, šahs, dambrete un cirks. Viņš piemin arī Monopolu. Tiek piebilsts, ka viesību spēles palikušas ne tik populāras un pieprasītas.

Prāta spēles uzlabo arī loģisko domāšanu. To atzīst arī tiešsaistes erudīcijas jeb jautājumu tiešsaistes spēles “Lielā Viktorīna” rīkotāji. Zigmunds Fricsons stāsta, ka apmeklētība ir augusi – jo stingrāki ierobežojumi jo vairāk apmeklētāju.

Kopš marta sākuma viktorīnā piedalījušies pusotrs tūkstotis cilvēku, un kļuvis vairāk dalībnieku, kuri iepriekš nekad nav spēlējuši. “Spēlē no Briseles, no Maltas, Luksemburgas regulāri. Tālākais ir bijis Peru, Kolumbija un ASV,” pauž spēles organizators un piebilst, ka pieslēgties drīkst jebkurš, kurš saprot latviešu valodu.

Prāta un galda spēles visbiežāk gan ir tikai izklaide ģimenēm. Bet ir cilvēki, kas to dara ar īpašu kaislību. Ņikita Meškovs stāsta par nodarbošanos ar šahu profesionāli. Viņš atzīst – esot bijis sarežģīti pielāgoties izmaiņām spēlēt šahu tiešsaistē. Lai arī attālināti, tomēr šahistu dalība turnīros joprojām esot tikpat aktīva.  

Šaha lielmeistars vēl ReTV ziņām stāsta – pērnā gada izskaņā pēc klajā nākuša ārzemju seriāla par profesionālu šahisti, skatītāji kļuvuši tik ieinteresēti, ka interneta veikalos teju izpirkuši šaha piederumus. 

Šaha pasaulē darbība turpinās un pandēmija nav to būtiski ietekmējusi. To gan nevaram teikt par dambretes cienītajiem. Uldis Ābeltiņš, kurš Valmierā māca spēlēt dambreti gandrīz 150 sākumskolas skolēniem, atzīst – dalībnieku attālinātajās nodarbībās ir mazāk.

Ikdienā Uldis Ābeltiņš nodarbības vada attālināti, bērniem skaidrojot iespējamās kombinācijas dambretē. Tikmēr daudzi prāta spēļu lietpratēji atzīst - tās attīsta domāšanu un loģiku, un šis laiks ir pateicīgs šādām nodarbēm.