“Par 48 kvadrātmetriem 400 eiro.” Vecumnieku iedzīvotājus šokē apkures rēķini

300, 400 un pat 500 eiro. Tās ir summas, ko par siltumu savos dzīvokļos par janvāri jāmaksā Bauskas novada Vecumnieku iedzīvotājiem. Iedzīvotāji uzskata, ka pie apkures dārdzības vainojama novada komunālo dienestu apvienošana. Bauskas novada komunālservisa vadītājs gan to noliedz, norādot, ka pagastā esot pārāk maz centralizētās siltumapgādes saņēmēju, turklāt šogad vairs nav apkures kompensācijas no valsts.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija liecina, ka 2023.-2024. gada kalendārā ziema bijusi siltāka par vidējo rādītāju. Izņēmums gan ir janvāris, kas bijis par 2,2 grādiem aukstāks. Savukārt februārī gaisa temeperatūra atkal pārsniegusi klimatisko normu. Tas gan ir mazs mierinājums Bauskas novada Vecumnieku pagasta daudzstāvu namu iedzīvotājiem, kuriem maksa par siltumu dzīvokļos janvārī tuvojusies pustūkstotim eiro. “Par 48 kvadrātmetriem 400 eiro. Vēl visu neesmu nomaksājis. Pusi šodien nomaksāju, bet tūlīt jau jaunais rēķins klāt,” saka Vecumnieku iedzīvotājs Andrejs.

Tie, kuri jau saņēmuši februāra rēķinu stāsta, ka summa esot par pāris simtiem mazāka. Tomēr arī tas esot daudz vairāk nekā iepiekš. Iedzīvotāji uzskata, ka pie vainas esot vienota komunālā dienesta izveide visā lielajā Bauskas novadā, kam pēc administratīvi teritoriālās reformas pievienoti arī Vecumnieki. “Es nesaprotu, kāpēc viņi tā izdarīja – pievienojās Bauskai. Mēs, savi cilvēki, savos ciemos palikām. Es nezinu... bez biksēm būsim,” saka Vecumnieku iedzīvotāja Valentīna.

 Lai meklētu skaidrojumu, kāpēc kopš pagājušā gada rudens maksājumi par apkuri būtiski pieauguši, iedzīvotāju konsultatīvā padome organizēja iedzīvotāju tikšanos ar “Bauskas novada komunālserviss” pārstāvjiem, kuriem tiek pārmesta gan neiespējamība sazvanīt dienestu, gan augstais apkures tarifs, kas senioriem kļuvis par nepaceļamu slogu.

Komunālservisa vadītājs Dzintars Cāzers skaidro, ka pie augstajiem apkures rēķiniem neesot vainojama komunālo dienestu apvienošana, jo apkures tarifi katrā teritorijā esot savi. Vecumniekos dome tos apstiprinājusi pagājušajā gadā pirms jaunā uzņēmuma izveides. “Viens no faktoriem, kas nenoliedzami ietekmē tarifus, ir salīdzinoši mazais patērētāju skaits. Ja paskatāmies, kāpēc Iecavā vai Bauskā ir zemāki tarifi, tad tāpēc, ka patērētāju skaits ir krietni lielāks, līdz ar to solīt, ka tarifi būs ļoti mazi, necentīšos. Es kā uzņēmuma vadītājs varu apsolīt, ka šie parādi netiks piedzīti drakoniskā veidā un uzreiz. Dosim iespēju iedzīvotājiem vismaz pusgada laikā samaksāt.”

Situāciju mainīt gan iespējams tikai divos veidos – aukstajā laikā visai mājai samazināt siltuma patēriņu , samazinot temperatūru dzīvokļos līdz +18 grādiem, vai arī vienojoties par ēku renovāciju. Vecumnieku iedzīvotāju konsultatīvās padomes priekšsēdētāja Līva Vecvanaga: “Lielākā daļa ir nerenovētas mājas, kas iedzīvotājiem pašiem būtu jāsaprot un jāmēģina renovēt. Es domāju, ka iespējas ir, tikai jāmeklē. Un vispār jāsāk ar to, ka katrai mājai vajag mājas vecāko.”

Vecumniekos ir vairāk nekā desmit daudzstāvu ēkas, no kurām vecākā celta pirms sešdesmit gadiem.Foto: Freepik; ilustratīvs