Par apkuri jāmaksā četrreiz vairāk

No augusta Ķekavā un Carnikavā apkures tarifs būs četras reizes augstāks. Lielās izmaksas satrauc ne vien iedzīvotājus, bet arī pašvaldības. Būtiski palielinoties energoresursu tarifiem, arī pašvaldībām varot pietrūkt naudas mājokļu pabalstiem, turklāt - būšot nepieciešami arī papildus darbinieki Sociālajā dienestā.

Apkures tarifs Jūrmalā un Jelgavā jau no 1. jūlija ir par 6,7 % dārgāks, bet no nākamā mēneša jelgavniekiem apmēram par 20 % pieaugs arī maksa par ūdeni un kanalizāciju. Uzrunātie iedzīvotāji pagaidām par to nesatraucas, jo ūdeni var lietot taupīgāk, bet apkures tarifs joprojām ir salīdzinoši zems - 63,36 EUR/MWh bez PVN.

Daudz būtiskāk - apmēram četras reizes - apkures tarifs jau no augusta kāps Carnikavā un Ķekavā, kur kā kurināmais tiek izmantota tikai gāze. SIA “Ķekavas nami'” aprēķini liecina, ka 55 kvadrātmetru lielam dzīvoklim apkure izmaksās no 120 eiro renovētā mājā līdz pat 330 eiro sliktā stāvoklī esošā mājā. Tomēr vairums uzrunāto ķekaviešu ReTV pauž, ka uzkrājumus apkurei neesot, no kā veidot.

Pašvaldībā prognozē, ka mājokļa pabalsta saņēmēju skaits no pašreizējiem 147 palielinātos līdz 440, līdz ar to radot gan fiziskas, gan finansiālas problēmas Sociālā dienesta darbībā. “Pirmajā pusgadā, līdz jaunajam gadam finanšu kapacitāte mums visdrīzāk pietiktu, ņemot vērā vēl 50% valsts atbalstu, savukārt ar darba spēku tiešām ir grūtāk. Sociālais dienests ir vērsies pašvaldībā ar lūgumu pieņemt papildus divus darbiniekus,” saka Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs

Ādažu novada pašvaldībā ReTV skaidro, ka darbinieku skaits Sociālajā dienestā esot jau palielināts, bet visas vakances aizpildīt neesot izdevies, tāpēc tikšot samazinātas kvalifikācijas prasības administratīvajiem darbiniekiem. Nāksies domāt arī par to, kur rast finansējumu, ja mājokļa pabalstu prasītāju skaits strauji pieaugs. “Pirmais, uz ko skatāmies, ir budžeta rezerve sociālajiem pakalpojumiem. Ja arī ar to būs par maz, tad nākamais solis būtu skatīties, kā samazināt uzturēšanas izdevumus pašvaldības iekšienē. Ja arī tas būs par maz, skatīsimies par brīvprātīgajām sociālā atbalsta funkcijām, jo tāds visai liels grozs arī pašvaldībā ir apstiprināts,” saka Karina Miķelsone, Ādažu novada domes priekšsēdētāja vietniece.

Apkures tarifu pieaugums rudenī plānots arī Tukumā, Talsos un vairākās citās pilsētās. Tā kā gāzes cena ir atkarīga no biržas cenām, neesot garantijas, ka rudenī tarifi nebūs jāpaaugstina vēlreiz.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik