Par gūtajām traumām netīrīto ielu dēļ pašvaldībās runā izvairīgi

“Izmetu aplīti pa centru. Jūtos kā loterijā vinnējusi, ka neesmu traumās”; “es nupat rāpoju pa ielu, lai tiktu ārā no ledus zonas” - tie ir tikai daži no daudziem iedzīvotāju viedokļiem par situāciju šodien Rīgas un daudzu citu pašvaldību ielās. Tikmēr pašvaldībās atbild izvairīgi un norāda - šobrīd norit darbi; sūdzību maz vai arī nav traumu, kas gūtas tieši netīrīto ielu dēļ.

Vidzemes slimnīca ir vieta, no kurienes cilvēki nāk ārā arī ar kruķiem vai ratiņkrēslā. Ceļu no slimnīcas līdz sabiedriskā transporta pieturai vai auto pašvaldības nolīgtajam uzņēmumam deleģēts nevis tīrīt, bet kaisīt. “Mums viss notiek ar tehniku tagad, bet tehnika ir tehnika. Ar to nevar notīrīt ne iedobes, ne pārejas. Tādas mums tās ir,” stāsta Silvija, kura tikko pēc ārsta apmeklējuma ar sabiedrisko transportu dodas mājup. Ceļš līdz medicīnas iestādei šobrīd jau ir pakusis, bet pāris dienas iepriekš pa to bija īpaši bīstami staigāt - tīra slidotava. Tiesa gan - cilvēkiem ar kruķiem vēl joprojām te nav droši staigāt.

Aizvadītajā nedēļas nogalē Valmierā norisinājās tirdziņš, kur pārdevējiem paredzētās vietas bija notīrītas savukārt pircējiem nācās brist pa sniega nenotīrītām ietvēm. “Ielas nav tīrītas - pilnīgs spogulis ar smiltīm, viss uzkaisīts. Viss, kur tad ir sētnieki palikuši, kuri ar savām rokām ir strādājuši. Un viņi strādā svaigā gaisā. Tas ir kaut kāds vājprāts, loģikas vispār nav nekur,” saka kādas Valmieras iedzīvotājas.

Valmieras dome sižeta tapšanas laikā tā arī nerada iespēju sniegt komentāru, kā noris cīņa ar netīrajām ielām. Tiesa gan, tā nav vienīgā pašvaldība ar šādām problēmām, arī citās pašvaldībās ir netīrīti ceļi, tostarp - Rīgā. “Mēs esam saņēmuši ziņas par 74 gadījumiem, kur gājēji guvuši traumas. 67 no tiem tas ir par situācijām, kur gājējs paslīdējis un guvis traumu uz ietves, septiņi gadījumi ir bijuši krītoša sniega vai ledus dēļ,” norāda Toms Sadovskis, Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis.

ReTV aptaujāja vēl vairākas pašvaldības un tur atbildes ir izvairīgas. “Jūsu jautājumi saistībā ar ielu tīrīšanu Daugavpilī ir saņemti. Precizēju, ka pašvaldībai nav informācijas, vai netīrītu ielu dēļ cietuši iedzīvotāji,” pauž Daugavpils domē.

Tikmēr vēl vakar bija informācija par traumām šajā pašvaldībā. “Pieci pacienti ir hospitalizēti – četri traumatoloģijas nodaļā. Viens - neiroķirurģijas nodaļā. Visi pārējie ambulatori. Nu, bija vienkārši nelieli lūzumi. Šodien pagaidām nebija daudz. Viens vai divi pacienti tikai. Šodien jau labāk,” saka Svetlana Tarašķeviča, Daugavpils reģionālās slimnīcas pārstāve.

Ventspilī pagājušajā nedēļā slideno ietvju dēļ cietušo skaits bija desmit cilvēki, kas esot pielīdzināms citiem gadalaikiem. Jelgavā ReTV saka - nekādas informācijas par gūtām traumām šajā pašvaldībā nav. Sūdzību arī neesot. Atbildība par ielu uzturēšanu pašvaldībās jāuzņemas vietvarām vai privātmāju īpašniekiem. Ja gūta trauma, par kompensācijas izmaksāšanu cietušajam jāvēršas tiesā. “Kopā Rīgas pašvaldības policijā uzsāktas nedaudz vairāk nekā 200 administratīvo pārkāpumu lietvedības, lielākā daļa no tām ir par tiem gadījumiem, ka uz jumta sakrājies bīstams daudzums sniega vai lāsteku,” saka Toms Sadovskis.

Sods par nenotīrītām ietvēm vai jumtu fiziskām personām ir līdz 350 eiro, bet juridiskām - līdz 1400. Pagaidām administratīvo lietu komisijā galvaspilsētā nav lemts par sodu piešķiršanu kādam no netīrītu teritoriju saimniekiem.