Par laikrakstu un žurnālu abonēšanu nāksies maksāt vairāk

Lai arī šobrīd joprojām aktīvi rit drukāto preses izdevumu abonēšanas kampaņa, reģionālo laikrakstu redakcijas jau pārņēmis satraukums. Strauji augošo cenu un izdevumu dēļ avīzēm un žurnāliem paaugstināta abonēšanas maksa. Tā rezultātā daļu no tiem uz nākamo gadu abonēt jau atteikušās bibliotēkas, ir bažas, ka kritīsies arī mājsaimniecību abonentu skaits.

Rēzeknes novadā ir gandrīz 30 bibliotēkas, no tām Maltas pagastā ir viena no lielākajām. Šogad bibliotēkas lasītavā apmeklētājiem pieejami vairāk nekā 50 drukātās preses izdevumi, taču nākamgad to būs par desmit mazāk dārgākas abonēšanas maksas dēļ. Kā atklāj bibliotēkas vadītāja, tik krass abonēto preses izdevumu skaita samazinājums citus gadus nav bijis. Maltas pagasta bibliotēkas vadītāja Antoņina Krūza saka: “Pie tiem pašiem līdzekļiem nosaukumu skaits samazinās. Secinājums ir viens – aug abonēšanas maksa. Ja šogad mums bija 54 nosaukumi, tas ir gan pieaugušajiem, gan bērniem, jauniešiem, tad pie tās pašas summas uz nākamo gadu mums ir 45 nosaukumi.”

Drukātās preses izdevumu skaits samazinās ne vien dārgākas abonēšanas maksas dēļ, bet arī tāpēc, ka Latvijā abonēšanai vairs nav pieejami Krievijā un Baltkrievijā izdotie preses izdevumi. Līdzīga situācija ir arī Augšdaugavas novada bibliotēkās. Demenes pagasta bibliotēkas vadītāja Jeļena Sterlāne: “Tā kā ir tāda politiskā situācija, tagad nekas nenāk no citiem. Arī uz nākamo gadu izrakstījām tikai Latvijas izdoto izdevniecību. Ir ļoti dārgi abonēt, piemēram, “Latgales Laiks”.” “Laikrakstu mums nav daudz, bet žurnālu gan! Laikraksti tagad ļoti dārgi, nedaudz pietrūkst naudiņas. Lasītāji vairāk vēlas žurnālus lasīt,” uzsver Subates pilsētas bibliotēkas vadītāja Anita Šapala.

Sazinoties ar vairāku reģionālo laikrakstu redaktoriem, intervijas tiek atteiktas, norādot, ka sadārdzinājums preses izdevumu radīšanai un abonentu skaita kritums ir sāpīgs temats. Šobrīd gan vēl grūti spriest, cik lasītāju turpinās patērēt viņu radīto saturu, jo “Latvijas Pastā” joprojām turpinās abonēšanas kampaņa. “Vietējā Latgales Avīze” redaktore Viktorija Nečajeva norāda: “Katru gadu šis abonētāju skaits krīt. Un es nedomāju, ka nākamais gads būs izņēmums. Diemžēl arī mums nācās paaugstināt abonēšanas cenu. Elektroenerģijas cena, papīra cena un viss kopā – tas nu galīgi nav labvēlīgi nevienam laikrakstam, kas iznāk un kuram nav savas, teiksim, tipogrāfijas. Bažas ir. Grūti spriest, kāds būs gala cipars, jo decembris ir ļoti tiešām izšķirošs.”

Tāpat kā samazinās abonentu skaits, krīt arī ieņēmumi no reklāmām, tāpēc šobrīd reģionālajiem laikrakstiem galvenokārt izdzīvot palīdz Mediju atbalsta fonda projektu konkursi.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik