Par pārkāpumiem 9. maijā Valsts policija Daugavpilī rosinājusi vairākus administratīvos procesus

9. maijā Daugavpilī Valsts policija aizturējusi vairākas personas, ierosināti vairāki administratīvie procesi par militārās agresijas un kara slavinošās simbolu izmantošu. Pēc policijas sacītā, kopumā šī diena šajā pašvaldībā aizvadīta mierīgi. 

Šī diena Daugavpilī norisinājās bez ikgadējā “Nemirstīgā pulka” gājiena un skaļām svinībām, tomēr aicinājumu nepulcēties pie padomju režīma pieminekļiem daudzi neņēma vērā. Ar ziediem rokās cilvēki devās uz Dubrovina parku, kur padomju laikā izveidots Padomju armijas karavīru piemiņas memoriāls.

Atnākušie par šogad ieviestajiem ierobežojumiem un 9. maija noteikšanu par Ukrainā cietušo un bojāgājušo piemiņas dienu noskaņoti vienlīdz neapmierināti. “Es domāju, ka tas nav normāli. Nevajag ierobežojumus. Lai cilvēks pats izlemj to, ko viņš jūt dvēselē. Vienalga cilvēki nāks, atcerēsies un liks ziedus. Tas būs pareizāk. Kad cilvēkiem kaut ko aizliedz, tauta rīkojas pretēji,” norāda Daugavpils iedzīvotāja. Savukārt kāda cita daugavpiliete uzsver: “Nākamgad mēs atnāksim tāpat, kā atnācām šogad. Viņi var aizliegt, ko vien vēlas. Redz, cik daudz ir cilvēku. Visi atnāks. Tas bija cits karš. Un šodien ar to nav nekādu saistību.”

Iedzīvotāji ziedus pie memoriāla nolika visas dienas garumā. Valsts policija informē, ka Daugavpilī šodien, 9. maijā, arī aizturētas vairākas personas. “Ir aizturēts viens vietējais aktīvists, kurš sociālajos medijos aicināja piedalīties atbalsta pasākumā, ir sākts administratīvā pārkāpuma process, tāpat ir aizturēta arī persona saistībā ar militārās agresijas un kara noziegumus slavinošu simbolu izmantošanu,” skaidro Simona Grāvīte, Valsts policijas pārstāve.

Šorīt sociālajā vietnē “Facebook” parādījās arī Daugavpils pirmā vicemēra Alekseja Vasiļjeva ieraksts, kurā redzami Latvijā aizliegti simboli un arī apsveikums. Par šo arī rosināts administratīvais process. Simona Grāvīte: “Par šo konkrēto ierakstu ir sākts Administratīvā pārkāpuma process, kura laikā arī vērtēs iespējamo atbildību un arī faktus. Vēlētos vērst uzmanību, ka par totalitāro režīmu simbolu izmantošanu publiskā vietā, kas ir Administratīvā likuma 13. pants, ir paredzēta atbildība. Arī virtuālā vide ir pielīdzināma reālajai videi, un policija vērtēs šo gadījumu.”

Tomēr kopumā Valsts policija vērtē, ka arī Daugavpilī šī diena aizvadīta salīdzinoši mierīgi. 


#SIF_NVZ2022