Par pavasara liegumiem ūdenstilpēs regulāri jāatgādina

Aizliegts veikt rūpniecisko zveju ar tīkliem, pārvietoties ar laivām un lomā atstāt līdakas – tie ir trīs būtiskākie noteikumi, ko ik pavasari jāievēro katram zvejniekam un makšķerniekam. Lai arī pēdējo gadu laikā pārkāpumu skaits mazinās, aizvien Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) tos konstatē. Līdz šim lielākais posts nodarīts Lubānas ezeram, kur nesen maluzvejnieks piekrastes joslā bija izvietojis pat četru tīklus.

Maluzvejnieks lomā guva vien divus līņus un divus plaužus, nevis cerētās līdakas. DAP jau ilgāku laiku Lubāna ezerā centās viņu pieķert, un beidzot agrā rīta stundā tas izdevies.

DAP pārstāvis Dainis Tučs pauž: “Tas, teiksim tā, ka bija pēdējais mohikānis Lubānā, kas, nu, vēl mēģināja kaut kādās starpās ielīst kaut kur un nelegālu darbību ar tīkliem veikt. Bija ievietojis četrus tīklus, arī piekrastes joslā, vairāk cerēdams, ka noķers līdakas, kas jau dodas tuvāk krastam nārstot.”

Liegumi zvejot ar tīkliem, lomā paturēt līdakas un pārvietoties pa ūdenstilpēm ar laivām būs spēkā līdz 1. maijam. Lai arī pārkāpumu gadu no gada kļūst mazāk, tomēr arī Rāznas ezerā, citviet tie vēl notiek. Ir, ar ko pacīnīties – uzsver vietējie iedzīvotāji.

Dainis Tučs: “Līdaka tagad ir visdārgākā zivs, jā, tiešām par to summu, ko tu samaksāsi soda naudā, tu varētu aiziet uz veikalu un nopirkt lašus, kurus pa mēnesi noteikti nevarēsi apēst.”

Būtisku palīdzību pārkāpumu uzraudzībā un mazināšanā DAP sniedz tieši vietējie makšķernieki, zvejnieki un ezeru apsaimniekotāji, kas regulāri ziņo par katru aizdomīgu darbību.

Staņislavs, makšķernieks Rāznas ezerā, saka: “Es esmu zvanījis inspektoram, man ir inspektoru numuri Rēzeknē un Ludzā. Ja es ko atklāju, es zvanu. Pat vasarā gadās ar spiningu, ar laivu braukā, ir tīkli, bet tu tos nevari aiztikt! Es izmestu uz krasta – nedrīkst! Inspektoru maz, viņi nepaspēj visu izbraukāt. ”

Ne tikai inspektoru skaits, bet arī mainīgie laika apstākļi ir tie, kas rada grūtības laicīgi nokļūt notikuma vietā. Turklāt - šobrīd atrašanās uz ledus ir bīstama.

Dainis Tučs: “Apgrūtina, jā. Ja bija drošais ledus, tad mēs varējām lielāko ezera daļu, piemēram, ar sniega motociklu vai kvadraciklu apbraukt. Tagad tas ledus ir bīstams, nebūtu ieteicams braukt. Ja rodas plaisas un vaļā kaut kur skalojas, tad viss ar kājām notiek mums, apsekošana.”

Turpmāk DAP paredz arvien biežāk doties reidos un regulāri informēt sabiedrību par šī brīža liegumiem, gan arī pievērst lielāku vērību tieši spiningotājiem un viņu gūtajam lomam. Tāpat kā ziemā, reidos līdzi dosies arī Valsts policijas darbinieki.


Foto: unsplash.com